Kobaylarda iki farklı konsantrasyonda ve iki farklı süreçte yapılan intratimpanik gentamisin uygulamasının iç kulağa ototoksik etkilerinin beyinsapı işitsel uyarılmış potansiyelleri ile değerlendirilmesi
The evaluation of ototoxic effercts of intratympanic gentamicin administrations in two different concentrations and durations in guinea pigs with ABR
  1. Tez No: 141902
  2. Yazar: NİHAN AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS ALPİN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Meniere hastalığı membranöz labirentin ataklar ile seyreden vertigo, başlangıçta pes frekansları tutan, ilerleyici ve dalgalanma gösteren sensörinöral işitme kaybı, tinnitus ve kulak dolgunluğu ile karakterize bir hastalığıdır. Meniere hastalığında, medikal tedaviye direnç gösteren vertigo olgularında kullanılan bir yöntem kimyasal vestibuler ablazyon olarak da isimlendirilen intratimpanik gentamisin uygulamasıdır. Bu uygulama hastanın ayaktan izlenebilmesi, vestibuler cerrahinin risklerini taşımamaması, vestibuler fonksiyonun tam veya parsiyel inhibisyonunu nıinimal risk ile sağlaması nedeniyle gün geçtikçe daha popüler olmaktadır. Yakın zamanda Meniere hastalığında timpanik kavite içine gentamisin uygulaması yöntemlerine dair çeşitli sonuçlardan bahsedilmiştir. Ancak ilacın etki ve yan etki profili oldukça değişkenlik gösterdiği için, vertigo kontrolü açısından en uygun süre ve doz aralığı hala bilinmemektedir. Gentamisin, etkilenen kulakta vestibuler ablazyon yaparak vertigo ataklarının şiddetini ve insidansını azaltmaktadır. Vestibül ve kokleadaki titrek tüylü hücreler üzerine toksik etkiyi; ikinci mesajcı oluşumunu engellemek, inositol trifosfat (ÎTP) mekanizmasını bozmak, hücre membranındaki Ca+ + iyonlarını mobilize etmek yoluyla yapmaktadır. Gentamisinin iç kulaktaki ototoksik etki mekanizmasında koyu hücrelerin harabiyetinin de rol oynadığı düşünülmektedir. Bu hücreler sakkül dışındaki tüm vestibuler organlarda mevcuttur ve endolenf üretiminden sorumlu oldukları bilinmektedir. Bu çalışmada, kobaylarda 26.7 mg/ml ve 30 mg/ml olmak üzere iki farklı konsantrasyonda ve ardışık olarak dört gün ve dört hafta boyunca haftada bir yapılan intiatimpanik gentamisin uygulamasının iç kulağa olan ototoksik etkileri beyin sapı işitsel uyarılmış potansiyelleri (BÎUP) ile değerlendirilmiştir. Gentamisin uygulaması sonrası işitme eşiği ortalamalanndaki artış incelendiğinde, tüm gruplarda koklear hasar oluştuğu görülmüştür. Ancak günlük ve haftalık uygulama açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık izlenmediği gibi, ayrı dozlarla yapılan uygulamalar sonrasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bu sonuç uygulamalarla hedeflenen vestibuler ototoksisitenin daha yüksek doz gentamisin kullanarak daha kısa sürede sağlanabileceğini 35gösterdiği gibi, uygulanan dozların birbirine yakın olması nedeniyle de ortaya çıkmış olabilir. Buna karşılık, aynı sürede verilen farklı konsantrasyonlar içinde, daha düşük olan dozun seçilmesinin koklear ototoksisiteden kaçınmak açısından daha güvenilir olabileceğini desteklemektedir. Koklear ototoksisite riskini azaltmak ve enjeksiyonlar arasında yakın takip yapılması açısından haftalık uygulama seçilebileceği gibi, hasta ve klinisyen açısından daha pratik ve hızlı olması nedeniyle günlük gentamisin uygulamasının da tercih edilebileceğini göstermektedir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Meniere's disease is characterized by spontaneous attacks of vertigo, fluctuating sensorineural hearing loss, aural fullness, and tinnitus. The pathologic process involves distortion of the membranous labyrinth. In Meniere's disease, a way of treatment that's also called chemical vestibular ablation is intratympanic gentamicin injection for intractable vertigo despite optimal medical management. Intratympanic gentamicin injection has gained popularity since the patient doesn't need hospitalisation, there's no risk as it can be with vestibular surgery and also it provides complete or partial inhibition of vestibular function with minimal risk. Recently, there has been various results about the intratympanic gentamicin injection methods for the Meniere's disease. But as the effects and side effects profile of the drug show variability, the optimal time and dose to achieve vertigo control is still unknown. Gentamicin reduces the degree and incidence of vertigo attacks in the effected ear by vestibular ablation. The toxic effects of gentamicin on hair cells of vestibule and cochlea are made by inhibition of second messanger formation, disturbtion of inositol triphosphate (FTP) mechanism and mobilisation of Ca+ + ions on the cell membrane. It's also thought that the ototoxic effect of gentamicin on the inner ear is due to destruction of dark cells. These cells are found in all vestibular organs except saccule and it's known that they are responsible from endolymph production. In this study, the ototoxic effects of intratympanic gentamicin injection on inner ear was evaluated on guinea pigs in four groups; one had 26.7 mg/ml concentration on subsequent four days, one had 30 mg/ml concentration on subsequent four days, one had 30 mg/ml once a week for four subsequent weeks one had 26.7 mg/ml once a week for four subsequent weeks. It was measured by auditory evoked brainstem responses. When the increase in mean hearing threshold was examined after gentamicin injection, it was seen that there was cochlear damage in all groups. But there was no significant difference between groups with daily or weekly injection, as well as with different doses. These result may show that the vestibular ototoxicity can be achieved by using higher doses of gentamicin in shorter times and also this may be due to similar doses. In spite of this, it supports that choosing the 37lower dose from the different concentrations given in the same time may be safer for avoiding cochlear ototoxicity. Weekly injection may be choosen to reduce the cochlear ototoxicity risk and for near follow up between injections, but daily gentamicin injection may also be preferred as it is practical and quicker for both patients and clinicians. 38