Nazal polip dokusunda endoplazmik retikulum stres proteinlerinin ifadelenme düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the endoplasmic reticulum stress protein expression levels in nasal polyp tissue
  1. Tez No: 388578
  2. Yazar: FARUK KADRİ BAKKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Nazal polipozis, burun boşluğu ve paranazal sinüsleri kaplayan poliplerle karakterize, sinonazal mukozanın kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Toplumda %1-4 arasında görülmekte ve hastaların hayat kalitelerini ciddi biçimde etkilemektedir. Güncel yöntemlerle tedavisinin zor oluşu ve tekrarlama riskinin yüksekliğinden dolayı kulak burun boğaz hekimlerini zorlayan bir hastalıktır. Bu bağlamda temel biyolojik mekanizmaları tam olarak aydınlatılamamış nazal polipozis hastalığının moleküler fizyopatolojisini araştırmak amaçlanmıştır. Hücre içi bir organel olan Endoplazmik Retikulum'un fizyolojik kapasitesinin aşıldığı durumlarda lümende katlanmamış proteinler birikmekte ve bu durum ER-stres denilen bir dizi zincirleme reaksiyonu tetiklemektedir. Yapılan araştırmalarda ER-stres'in inflamasyon patogenezinde anahtar rol oynadığı gösterilmiştir. Çalışmamız, nazal polipoziste bu yolağın ifadelenmesinin artmış olacağına dair hipotezimiz doğrultusunda hazırlanmıştır. Birçok inflamatuar hastalığın etiyolojisinde kanıtlanmış etkileri gösterilen ER-stres ile başlayan katlanmamış protein cevabı (UPR) nazal polipoziste aydınlatılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda polip dokusunda, UPR yolağında görev alan şaperonlardan Bip/GRP78, translasyon başlatıcı faktörlerden eIF2α ve transkripsiyon faktörlerinden CHOP proteinlerinin ifadelenme düzeyleri westen blot yöntemi ile incelenmiş ve her üçünün ifadelenmelerinin hem NP grubunda, hem astım+NP grubunda, hem de Samter grubunda sağlıklı alt konka mukozası örneklerine göre artış gösterdiği saptanmıştır. Bulgularımız NP etiyopatogenezinde ER-stresin rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamız bu konuda yapılmış pilot çalışmalar arasındadır. Ancak, birbiri ile iç içe geçmiş karmaşık bir mekanizma olan UPR yanıtının diğer elemanlarını da içine alan ve geniş hasta grupları üzerinde daha kapsamlı olarak irdeleyen araştırmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis is a chronic inflammatory disease of the sinonasal mucosa, characterized with polyps filling the nasal cavity and paranasal sinuses. In affected individuals it causes serious morbidity and prevalance is 1 to 4%. In contrast to the current therapies, high rates of recurrence are seen and makes it a big challege for otolaryngologists. The purpose of the proposed study is to research the molecular pathophysiology of nasal polyposis disease which has not been fully enlighetened yet. In cases where the physiological capacity of Endoplasmic Reticulum (ER) is exceeded, unfolded proteins accumulate in the lumen of the ER and triggers a chain reaction called ER-stress. In recent studies ER-stress is described as a key feature in the pathogenesis of inflammation. Our study has been prepared to assume the hypothesis that there would be an increased expression of this pathway in nasal polyposis. Unfolded protein response (UPR) starting with ER-stress has proven in the etiology of several chronic inflammatory diseases but has not yet studied in NP and emerges as an issue to be clarified. In this context, one of the chaperones involved in the UPR pathway, the translation initiation factor and a transcription factor which are Bip/Grp78, elF2α and CHOP expression levels, respectively, evaluated with western blotting. Expression levels of all the proteins were increased in polyp tissues taken from NP, ashma+NP and Samter groups compared to healthy samples taken from inferior turbinate mucosa. Our findings reveals that ER-Stress enrole in the pathogenesis of NP. This is one of a prilimary study on this subject. UPR is a complicated mechanism and furthermore investigations required with larger groups encompassing the other elements of this pathway.