Kronik otitis medianın etyopatogenezi: mikrobiyolojik, radyolojik ve patolojik bulgular
  1. Tez No: 141921
  2. Yazar: VEYSEL YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KUTLUHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
l.ÖZET Kronik süpüratif otitis media (KSOM veya KOM) kulak akıntısı, kulak zarı perforasyonu, işitme kaybı ile karakterize ve tedavisi cerrahi olan bir otitis media çeşididir. KOM'lar tedavi edilmediği zaman işitme kaybına ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açarak önemli bir sağlık problemi oluşturmaktadır. KOM, uzun yıllardır bilinen ve üzerinde bir çok çalışmalar yapılan bir hastalık grubu olmasına rağmen, tüm dünyadaki sıklığı ve etyopatogenezi hakkında hala net bilgiler elde edilememiştir. Bu çalışmada KOM'lu olguların demografik, mikrobiyolojik, radyolojik ve patolojik bulguları değerlendirilerek KOM'un etyopatogenezine ışık tutmayı amaçladık. KOM tanısıyla cerrahi tedavileri yapılmış 50 olgu bu çalışmaya alındı. Olguların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, hastalığın öyküsü, gastroözefagial reflü (GÖR) semptomları ile otoskopik ve otomikroskopik muayene bulguları, işitme testleri ve bilgisayarlı tomografi (BT) bulguları not edildi. Olgulara genel anestezi altında kulak patolojilerine göre; mastoidektomisiz timpanoplasti (T), timpanomastoidektomi (TM), radikal mastoidektomi (RM) ve modifiye radikal mastoidektomi (MRM) operasyonları yapıldı. Operasyon esnasında antrum ve orta kulaktan ayrı ayrı aerop ve anaerop kültür örnekleri alındı. TM, RM ve MRM yapılan olguların operasyon sırasındaki patolojilerine göre mastoid antrum, orta kulak (epitimpanum ve mezotimpanum) ve Eustachii tüpünün orta kulak ağzından biyopsiler alındı ve patolojik incelemeye tabi tutuldular. Biyopsi materyallerinde Helicobacter pylori (H. pylori) araştırması polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile yapıldı. Histopatolojik olarak olguların 17'sinde kolesteatom tespit edildi. Orta kulakta tespit edilen en sık histopatolojik bulgu aktif kronik enflamasyon iken, mastoid antrumda ise kronik enflamasyon idi. Diğer taraftan Eustachii tüpü ağzında tespit edilen en sık 1hislopatolojik bulgu akut enflamasyondu. Üç olgunun orta kulak ye mastoid antrum biyopsilerinde H. pylori tespit edildi. KOM'daki kısır döngünün devam etmesinde Eustachii tüp disfonksiyonu yanında orta kulak ve mastoid antrumdaki patolojik değişiklikler de önemli rol oynamaktadırlar. KOM etyopatogenezinde H. pylori enfeksiyonunun birincil rol oynadığını söylemek oldukça zor görünmektedir. Sonuç olarak; bu çalışma ile, akut ve effüzyonlu otitis mcdiaların etkin tedavisini uygulayarak KOM'un oluşmasını engellemek ve herhangi bir nedenle oluşmuş kulak zarı perforasyonlarının erken onarılmasını sağlamanın daha önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Chronic suppurative otitis media (COM) is characterized by ear discharge, tympanic membrane perforation, and hearing loss. COM is a major health problem by causing hearing loss and life threatening complications when it is not treated. Although COM is a serious disease and well known around the world, the etiopathogenesis of it is not certain. In this study, we tried to understand more about the etiopathogenesis of COM by evaluating demographic, microbiologic, radiologic, and histopathologic properties of patients with COM. The study was conducted in 50 patients undergoing ear surgery for the diagnosis of COM. The demographic properties, symptoms, history of disease, symptoms of gastroesophagial reflux (GER), otoscopic and otomicroscopic findings, hearing levels and Computed Tomographic findings were noted. Tympanoplasty, Tympanomastoidectomy, Radical Mastoidectomy, and Modified Radical Mastoidectomy procedures were performed according to the pathology of ear disease. Sterile middle ear and mastoid antrum cultures were made during operation. Biopsies from middle ear (epitimpanum and mezotimpanum), mastoid antrum, and middle ear orifice of Eustachii tube were taken and evaluated under light microscopy. Helicobacter pylori (H. pylori) was investigated with nested polymerase chain reaction (PCR) in the biopsy materials. Cholesteatoma was detected histopathologically in 17 ears. Fifteen of these cholesteatomas were passed from middle ear through the mastoid antrum. Active chronic inflammation as histopathologic finding of middle ear and chronic inflammation as histopathologic finding of mastoid antrum were found to be the most histopathologic findings detected from biopsies. However, acute inflammation was the most histopathologic finding seen in the biopsies of Eustachian tube. H. pylori was detected in middle ear and mastoid antrum samples of three patients.Pathological changes in middle ear and mastoid antrum play an important role in the vicious circle of chronic pathologies beside Eustachii tube dysfunction. It can not be said H. pylori infection is a primer causative factor for COM. As a result, it is showed the importance of treating acut and serous otitis media and perforated tympanic membrane early to prevent patients from COM in this study.