Farklı konsantrasyonlarda intratimpanik gentamisin uygulamalarının kokleotoksik etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 141925
  2. Yazar: MURAT SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET İntratimpanik gentamisin uygulaması medikal tedaviye dirençli Meniere hastalarının tedavisinde son yıllarda yaygın hale gelmiş olmasına rağmen tedavi protokolü hala tartışmalıdır. Bu çalışma, intratimpanik gentamisin tedavisinde farklı gentamisin konsantrasyonlarını kullanarak kobaylar üzerinde vestibülotoksisite gelişim sürelerinin saptanmasını ve kokleadaki etkilerinin histopatolojik incelemelerle karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Yirmi dört adet kobay her grupta 6 tane olacak şekilde dört gruba ayınldı. Kobayların sağ kulaklarına vestibülotoksisite gelişinceye kadar haftalık 20, 40, 60 ve 80 mg/ml konsantrasyonlarında gentamisin solüsyonları uygulandı. Sol kulaklarına kontrol amacıyla uygulama yapılmadı. Hayvanlar son enjeksiyondan iki hafta sonra kokleadaki ve vestibüler organlarındaki tüy hücresi hasarlarını değerlendirmek için sakrifiye edildi. Düşük doz gentamisin uygulananlarda vestibüler fonksiyonların ablasyonu için daha çok sayıda enjeksiyon yapılması gerekti. Tüm gruplarda belirgin vestibüler sistem hasan görüldü. Koklear tüy hücresi hasarları dört grupta da birbirine yakındı ve minimal hasar gözlendi. İntratimpanik uygulanan gentamisin selektif vestibülotoksik etkili olmayıp kokleotoksik etki de göstermektedir. Gentamisin konsantrasyonu artışı koklear hasan arttırmamaktadır. Tedavi sırasmda vestibülotoksisite saptandığında gentamisin uygulamalarının sonlandınlması tedavinin kokleotoksisite riskini azaltacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Meniere hastalığı; İntratimpanik gentamisin; Ototoksisite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Intratympanic gentamicin therapy is currently a popular treatment for intractable Meniere's disease, although the administration protocol remains controversial. The purpose of this study was to determine the vestibulotoxicity occurrence time using different concentrations of transtympanically gentamicin, and to compare effects on cochlea with histopathologic evaluation in the guinea pig model. Twenty-four guinea pigs were divided into four groups of 6 animals each. Gentamicin solution at concentrations of 20, 40, 60, and 80 mg/ml was applied weekly in to the right middle ear of the animals until vestibulotoxicity occurred. The left ears were served as individual control. Animals were sacrificed two weeks after the last injection for evaluation of the sensory hairy cell damage in the cochlea and vestibular end organs. In lower doses of gentamicin, more injections were needed to ablate vestibular function. Vestibular toxicity was seen in all groups. Hairy cell damage of cochlea was the same in all groups and minimal toxicity was seea Our results suggest that in the guinea pig, gentamicin is ototoxic, but not selectively vestibulotoxic. Increasing concentration of gentamicin does not increase cochlear damage. When clinical signs of vestibular toxicity appear, the termination of intratympanic injections may decrease the risk of cochlear toxicity. KEY WORDS: Meniere's disease; Intratympanic gentamicin; Ototoxicity