Meniere hastalığının klinik değerlendirilmesi
- Tez No: 141926
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET I.Ü. istanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda 1991- 2004 yılları arasında epizotik vertigo, tinnitus, fluktuasyon gösteren işitme kaybı, kulakta dolgunluk ve basınç hissi şikayetleri ile başvurup Meniere Hastalığı tanısı alan 361 olgu retrospektif olarak klinik değerlendirmeye alınmıştır. Hastalarımızın Kadın/Erkek oranı 1,4/1, başlangıç yaş ortalaması 39 olarak tespit edilmiştir. Hastalığın başlangıç yaşı incelendiğinde 20 yaş altı hasta sayımız 18 olup, en sık başlangıç yaş aralığının 20-60 yaş arası olduğunu gördük. Çalışma grubumuza dahil edilen hastalara psikolojik destek tedavisi, diet ve medikal tedavi (kriz önleyici ve idame tedavi) verilmiştir. Son kontrolleri yapılan 228 hastanın %75'inde iştme seviyesinin korunduğu ve %11'inde işitme seviyesinde düzelme sağlandığı tespit edildi. Serimizdeki hastaların %87'sinin atakları kontrol edilmiştir, %10'unun atak sıklığı azalmıştır. Tinnitus şikayeti olan hastalarımızın %28'inde tedavi sonrası düzelme sağlanmıştır. Hastaların ENG ve bitermal kalorik testleri değerlendirildiğinde, %71 oranında en sık hipoeksitabilite saptanmıştır. ENG incelemeleri sonrası %30 oranında petite ecriture (küçük amplitüdlü yüksek frekanslı) tespit ettik. Çalışmamızda; 361 hastanın 354'ü“Medikal tedavi yerine cerrahi tedaviyi ister misiniz?”sorusuna hayır, 7'si ise evet cevabını vermiştir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY 361 patients were diagnosed as menier disease between 1991-2004 in Department of Ear Nose Throat of Istanbul Faculty of Medicine of University of the Istanbul who had complain episodic vertigo, tinnitus, fluctuation ear loss, fullnes and pressure feeling in ear were clinically evaluated retrospectively. Female - male ratio was 1,4/1 and mean age was 39 at the beginning of disease. There were 1 8 patients younger than 20 aspect of beginning age of disease and disease were most frequently seen in 20-60 years old patients. Patients were treated by psychologic support, diet and medical treatment (for preventing crises and perpetuation treatment). It was found that patient's hearing level was prevented in 75% of 228 and hearing level was improved in %11 patients at last examination. Attacks were controlled in 87% of patients and frequency of attacks was decreased in 1 0% of patients. 28% of patients who had complain tinnitus were recovered after treatment. Most frequent finding was 71% hypoexitability in ENG and bithermal caloric test. Petite ecriture was found 30% by ENG investigation. 354 of 361 patients prefer medical treatment instead of surgery. On the other hand 7 patients prefer surgical treatment. 70