Tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan kırıkta siprofloksasin, sefazolin-sodyum, vitamin D ve E' nin etkilerinin histopatolojik ve radyolojik olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 141947
  2. Yazar: MUHTEREM NAZALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. ALPER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Kırık iyileşmesi vücutta skar dokusu oluşturmadan orijinal veya orijinale yakın bir doku iyileşmesinin olmasıyla karakterize bir olaydır (yara iyileşmesiyle benzer olmakla birlikte skar dokusu oluşturmaması nedeniyle normal yara iyileşmesinden ayrılan bir özelliğe sahiptir). Bu iyileşme olayım etkileyen bir çok lokal ve sistemik faktörler vardır. İlaçlar kırık iyileşmesini etkileyen değiştirilebilir sistemik faktörler içerisindedir. Kırık iyileşmesi konusunda bir çok çalışma yapılmış olmasına rağmen henüz tüm yönleriyle aydınlatılamamış olduğundan bu konudaki araştırmalar devam etmektedir. Çalışmamızda 50 adet Yeni Zellanda tipi beyaz tavşan kullanıldı. Tavşanlar randomize olarak her grupta 10 adet olacak şekilde toplam 5 gruba ayrıldı. Bu gruplar sırasıyla; siprofloksasin grubu, sefazolin-sodyum grubu, vitamin D grubu, vitamin E grubu ve kontrol grubudur. Tüm gruplardaki tavşanlara genel anestezi verildikten sonra sağ arka bacaklarına manuel kompresyonla tibia+fibula 1/3 orta bölgesinde kapalı çift kınk oluşturulup hemen redüksiyon sağlanarak uzun bacak sirküler alçı uygulaması yapıldı. S Siprofloksasin grubuna 50 mg/kg günde iki kez subkutan (kırık oluştuktan 7 gün sonra başlayıp toplam 3 hafta süre ile) uygulandı. ?S Sefazolin-sodyum grubuna 50 mg/kg günde iki kez İM (kınk oluştuktan 7 gün sonra başlayıp toplam 3 hafta süre ile) uygulandı. S Vitamin D grubuna 50000 İÜ/kg bir kez yüksek dozda uygulandı..S Vitamin E grubuna 20 mg/kg/gün günde bir kez (lank oluşturulmadan 1 saat önce başlayıp toplam 5 gün süre ile) uygujandı..S Kontrol grubuna herhangi bir ilaç uygulanmadı.Tüm grupların başlangıçta röntgen filmleri alındı. Kırık oluşturulması esnasında açık kırık olanlar, 4.haftayı tamamlayamadan ölenler ve sakrifiye edilme esnasında belirgin enfeksiyonu olanlar çalışma dışı bırakıldı. Dördüncü haftanın sonunda tüm deneklere yüksek dozda intraperitoneal fenobarbital verilerek sakrifiye edilip röntgen ve histopatolojik inceleme için örnek alındı. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi için Kruskal-Wallis ve Mann Whitney-U testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuçta; kırık iyileşmesi açısından siprofloksasinin olumsuz, sefazolin- sodyum, vitamin D ve vitamin E'nin olumlu etkisi saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fracture healing is characterised by original or nearly tissue healing without scar formation(Although it is similar to wound healing,it differs from it since there is no scar formation). There are many local and systemic factors effecting this healing process. Drugs are among the modifiable sistemic faktors. Although there are lots of studies about fracture healing,these studies do not clarify fracture healing in all aspects,so further studies are needed. 50 White New- Zelland rabbits were included in our study. They were divided into 5 groups, each containing 10 rabbitsThese groups were given, Ciprofloxacin,Cefazolin-sodium, Vitamin-d or Vitamin-e and last group was control group. After general anesthesia,closed- double fracture on 1/3 middle part of tibia-fibula of right legs were made by manuel compression for all groups. 50 mg/kg, subcutan ciprofloxacin was given to ciprofloxacin group,twice daily (beginnig 7 days after fracture formation, totally 3 weeks). 50 mg/kg, intramuscular cefazolin-sodium was given to cefazolin- sodium group, twice daily(beginning 7 days after fracture formation, totally 3 weeks). 50000IU/kg was given to vitamin-d group (soon after fracture formation only one). 20 mg/kg/day vitamin-e was given to vitamin-e group (beginning 1 hour, before fracture formation). No drug was given to control group. X-rays graphies are provided at the beginning. Subjects with open fractures, deaths before 4 weeks and severe enfection at the time of sacrification were excluded from the study. At the end of 4th week, high dose intraperitoneal ph£nobarbital were given to all subjects and sacrification was done. Specimen for histopathological examination x-rays graphies were taken. Statical analysis were done by using Kruskal-Wallis and Mann- Whitney U t2it. In conclusion,Ciprofloxacine has negative, Cefazolin-sodium, Vitamin- D and E have positive effects on fracture healing 67 f“a* ”nt%ie. r