B-metilkolantren ile indüklenip metil-di-t-butilfenon ile promote edilen rat akciğer dokusunda p53 geni ekson-8-in olası rolü
- Tez No: 141955
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI- ÖZET Akciğer kanserleri, en sık rastlanılan ve ölüme neden olan kanser tipidir. Çevremizde sıkça karşılaştığımız kimyasal karsinoj enler, bu kanserin etyopatoj enezinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada 52 erkek rat kullanılmıştır. Di grubundaki 15 rata, 6 kez 3-MC 40 mg/kg hafa dozda i.p yolla uygulanmıştır. D2 grubundaki 15 rota tek doz 40 mg/kg 3- MC ve ardından 6 kez BHT 200 mg/kg / hafta dozda yine ip. yolla uygulanmıştır. D3 grubundaki 12 rata sadece 6 kez 200 mg/kg şeklinde uygulanmıştır. 10 rat içeren kontrol grubuna (K) ise 6 hafta boyunca her bir enjeksiyonda 100 ul olacak şekilde yalnızca mısır yağı verilmiştir ki; mısır yağı, hem 3-MC hem de BHT'nin içinde çözündüğü bir bileşiktir. Ratlar 26 hafta beklenildikten sonra servikal dislokasyon ile öldürülmüştür. Akciğerler sintigrafik, radyolojik ve morfolojik olarak değerlendirilmiştir. Bütün grupların akciğer dokusundan DNA izolasyonu yapılmış ve bu DNA'lardan, p53 geni ekson 8 amplifkasyonu PCR ürünlerinde SSCP analizi yapılarak, nokta mutasyonu taraması yapılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda radyolojik, sintigrafik, morfolojik ve genetik düzeyde ratların akciğerinde kanser oluşumu tespit edilememiştir. Fakat ratlara kimyasal maddelerin uygulanım yerinde yumuşak doku kaynaklı sarkom gelişimi tespit edilmiştir. Yapılan mutasyon taramasında p53 geni ekson 8'de bir mutasyon bulunamamıştır. Bu sonuçlara göre; uygun doz ve zaman uyumlu 3-MC ve BHT uygulayarak, özellikle tümör oluşumuna duyarlı fare türleri kullanarak çalışmanın uygun olacağı düşünülmüştür. 46
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY The lung cancer is the most seen disease and the most cause of the death. Chemical carginogenes, which are very frequently met plays a role in the development of this cancer. In this study, 52 male rats were used. 3-MC intraperitoneal (i.p.) 40 mg / kg is applied to 15 rats in group Di per week during 6 weeks. Single dose 3 - MC is given to 15 rats in group D2 intraperitoneal (i.p.) and subsequently BHT 200 mg/kg of body weight per week for 6 weeks. BHT 200 mg / kg of body weight is exprosed to 12 rats in group D3 weekly basis for 6 weeks. Control (c) group which is includes 10 rats, are only given corn oil in which both 3-MC and BHT are soluable, for 6 weeks receiving 100 ul for each shot. The rats were killed with cervical dislocation at the end of 26 weeks. Long tisues were evaluated wiht scintigraphic, radiologic and morphologic methods. DNA isolation was carried out tissues of the lungs followed by PCR amplifikasyon for exon 8 of p53 gene. Then, m the PCR products mutational analysis was carried out using SSCP tecnigue. As a result of this study, cancer development has not been detected in lung tissues of the rats were exposed to 3-MC and BHT. However, it has been found that subcutaneous soft tissue sarcomas were detected at the application site of carcinogens. In p53 gen exon 8 screening, there is no any mutation has sbeen found in lung tissues of all rats. In conclusion it has been thought that application of appropriate dose and period chemical carcinogens that cause to lung cancer to rats, sensitive for cancer. 47