Kan dönerlerinde kan yoluyla bulaşan mikroorganizmaların araştırılması
Researching to transfusion transmitted microorganism in bloo donors
  1. Tez No: 141954
  2. Yazar: ESRA ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KUŞTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
-66- 7. ÖZET Kan bankacılığında enfeksiyon hastalıkları önemli bir komplikasyon nedenidir. Özellikle pencere dönemindeki donörlerin bulaşı ciddi bir sorun kaynağıdır. Bu nedenle tarama testierinin uygulanması ve seçimi çok önemlidir. Bu çalışmada 150 kan örneğinde Anti-HIV V2, Anti-HCV, HBsAg, RPR testleri ve sıtma taraması çalışılmıştır. HBsAg ve anti HIV I-II kemilüminesans yöntemle; anti HCV mikropartikül immun assay ile sifilis ise RPR flokülasyon yöntemle çalışümıştır.Anti HIV I-II, anti HCV ve RPR pozitif bulunan örnekler Western Blot, Innolia HCV III ab ve TPHA testleri ile doğrulanmıştır. Ayrıca tüm örnekler HbsAg,HIV ve HCV antikorları yönünden Simul-Tec immunassay ile çalışılmıştır ve sonuçlar karşılaştınlmıştır. Sıtma taraması için de ince yayma ve kalın damla preperatları hazırlanarak mikroskopta incelenmiştir. Tüm kan örnekleri sıtma negatif olup ; 19 örnekte Anti-HIV I-II pozitifliği, 7 örnekte HBsAg pozitifliği, 22 örnekte Anti-HCV pozitifliği ve 18 örnekte de RPR pozitifliği saptanmıştır. 66 ünite kan seropozitiflik nedeniyle imha edilmiştir. Sadece 84 ünite kan tüm testleri negatif olduğu için etiketlenerek kullanılabilmiştir. Bu da tarama testierinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ancak 66 seropozitifliğin sadece 26'sı gerçek pozitiftir. 40'ı yalancı pozitiftir. Yalancı pozitiflik donör kaybına neden olmaktadır. Ama kan-67- bankacılığında güvenli donör ve güvenli kan temel prensip olduğu için önemsenmemektedir. Sonuç olarak günümüzde kullanılan yöntemlerle ile yeni geliştirilen teknoloji karşılaştırıldığında Simul-Tec immunassay in henüz ihtiyaca cevap verecek düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Her ne kadar HBV için paralel sonuç alınsa da HCV ve HIV için farklı sonuçlar vermesi test üzerindeki deneylerin devam etmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-68- 8. SUMMARY Infection diseases are one of the most important complication reasons in Blood Banking. Especially, donor in window period is a serious problem. Thus, for this reason the application and selection of screening tests are very crucial. In this study, Anti-HIV I-II, Anti-HCV, HbsAg, RPR tests and malaria screening were studied for 150 blood donors. For HbsAg and HIV I-II studying chemiluminescense assay.antiHCV mikroparticular assay, syphilis RPR methods were used. Anti HIV I-II, Anti HCV and RPR positive results were confirmed with Western Blot,Innolia HCV III ab and TPHA methods. All of the samples were also proceeded with Simul-Tec immunassay for HbsAg, HIV I-II and HCV antibodies.Eventually both results were collated. All the blood examples are malaria negative, 19 people with Anti- HIVMs positive, 7 people HbsAg positive, 22 people with Anti-HCV positive and 18 people with RPR are found out. 66 units of blood are annihilated due to seropositivity. Merely 84 units of blood are labeled for use since all the test results are negative. This reveals the fact that the screening tests are of great importance. However out of 66 seropositivity only 26 of them are real positive and 40 of them are false positivity. This false positivity causes a donor loss. However in the blood banking what is considered as an important and fundamental principle is a reliable donor and a reliable blood. In conclusion, methods that are being used today and the newly developed technology. But the Simul-Tec immunassay results that is a new-69- technology not to be expected. Albeit it gives same results for HBV it is revealed that technological developments needs to be further improved. Because HIV and HCV results were not same with routine test methods.