Çocuk displase suprakondiler humerus kırıklarında uyguladığımız cerrahi tedavi sonuçları
The results of the surgical treatment of displaced subracondylar humeral fractures in children
- Tez No: 141973
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIRAL, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'ne, 2001 Mayıs ve 2004 Mart tarihleri arasında çocuk suprakondiler humerus displase kırığı teşhisi konarak tedavi edilmiş, 48 vakanın prospektif olarak takip neticelerinden elde edilen bulgular değerlendirildi. Çalışmamıza dahil ettiğimiz çocukların hepsinde, displase ekstansiyon tipi (Gartland Tip III) suprakondiler humerus kırığı vardı. Kırıkların hepsi kapalı idi ve üst ekstremitede eşlik eden başka bir kırık yoktu. Takibini yapabildiğimiz 48 hastanın 41 tanesi kapalı redüksiyon perkütanöz çivileme, 7 tanesi açık redüksiyon internal fiksasyon yöntemi ile tedavi edildi. Tüm vakalarda kırık fiksasyonu, ikisi lateralden bir tanesi medialden olmak üzere 3 K teli ile sağlandı. Çalışmamıza dahil olan hastaların 16'sı kız, 32'si erkekti. Yaşları 1 yıl ile 13 yıl arasında idi. Toplam 27 hastanın sol, 21 hastanın sağ tarafında kırık vardı. Hastaların 28 tanesini gece, 20 tanesini ise gündüz ameliyat ettik. Çalışmaya dahil ettiğimiz bu çocukları, ameliyat zamanın sonuçlar üzerindeki rolünü de araştırabilmek için, gece acil şartlarda ameliyat edilenleri bir grupta,, gündüz geciktirilmiş olarak elektif şartlarda ameliyat edilenleri diğer bir grupta olmak üzere ikiye ayırdık. Kontrol muayenelerinde, hem klinik hem de radyolojik olarak değerlendirilen hastalarımızın takip süresi 6-36 ay arasında değişmekte olup, ortalama takip süremiz; 15 aydır. Flynn kriterlerine göre yapılan değerlendirmemizde, hastaların % 97.9'unun tedavi sonucunu, fonksiyonel ve kozmetik açıdan tatmin edici olarak bulduk. Gruplar arasında tedavi sonuçlarını hem kozmetik hem de fonksiyonel olarak ayrı ayrı karşılaştırdık. Flynn kriterlerine göre tedavi sonuçlarında, iki grup arasında istatistiksel olarak fark bulamadık. Çalışmamızdan çıkartılan tüm sonuçlara göre; çocuk displase suprakondiler humerus kırıklarının tedavisinin, kompartman lezyonu gibi acil müdahale edilmesi gereken nörovasküler bir patoloji olmaması kaydıyla, acil şartlarda ameliyat ederek yapılması yerine, uygun koşullar sağladıktan sonra geciktirilmiş olarak mümkün olan en kısa zamanda elektif şartlarda ameliyat ederek yapılmasının daha doğru bir yaklaşım olduğuna ve suprakondiler humerus kırıklarının tedavisinde, kapalı redüksiyon perkütanöz çivileme yönteminin avantajlı, etkili ve güvenilir bir metod olduğuna inanıyoruz. -105-
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RESULTS OF THE SURGICAL TREATMENT OF DISPLACED SUPRACONDYLAR HUMERAL FRACTURES IN CHILDREN Fourty eight children with displaced supracondylar humeral fractures who admitted to the Department of Orthopaedics and Traumatology of the Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital between May 2001 and March 2004 were treated with surgical methods. In this study the clinical and radiological findings of these patients were evaluated prospectively. All of our patients had extension type supracondylar humeral fractures which were compeletly displaced(Gartland Type III). All of the fractures were closed fractures and, there were no accompanying injuries of the upper extremity. Fourty one of 48 were treated with closed reduction and percutaneous pin fixation and, the other 7 were treated with open reduction and internal fixation. We maintained the fixation of the fractures with 3 K-wires, two lateraly one medialy Thirty two of the patients were male and 16 were female. The ages of the patients were ranged between 1 and 13. While 27 of the fractures on the left side, the others were on the right side. Twenty eight of the patients were operated at night, the others 20 were operated in daytime. We seperated the patients in two groups, as the ones operated at night in emergency conditions(Group 1) and the ones operated in daytime but in delayed manner(Group 2), to invastigate the effect of surgical timing on the results of the treatments of supracondylar humeral fractures in children. The patients were evaluated according to clinical and radiological results. The avarage follow up period was 15 months( range: 6 - 36). We found the results of our surgical treatment as satisfactory in 97.9% of the patients according to Flynn's cosmetic and functional criteria. When we compare the groups, we did not find any significant difference between two groups, in respect to results as to Flynn's criteria. To sum up we do believe that delaying surgical treatment of displaced supracondylar humeral fractures in children to daytime after fulfilling the appropiate conditions for surgery, is a tenable manner for this particular condition unless in the presence of neurovascular compromise like Compartment Syndrome. We also concluded that closed reduction and percutaneous pinning is an effective and dependable method with numerous advantages in the treatment of displaced supracondylar humeral fractures in children. -106