Fenur medullasının morfolojisi ve intramedüller çivi eğimlerinin uyumluluğu üzerine radyolojik morfometrik çalışma
- Tez No: 141974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HARMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII. ÖZET Amaç: Femur cisim kırıklarının tedavilerinde güncel olarak altın standart haline gelmiş olan intramedüller çivilerin uygulanmasında da tartışmalı konular mevcuttur. Ortopedik implant üreticileri tarafından, her femura uyum göstereceği düşüncesi ile üretilen intramedüller çivilerin femur medullası ile uyumsuzluklarına farklı çalışmalarda değinilmiştir. Çalışmamızda konu üzerine biraz olsun ışık tutabilmek ve özellikle yerli implant üreticilerinin yeni tasarımlarında yol gösterici olması amacı ile tomografik yöntemler kullanılarak femur korteks ve medullalarımn ön eğim yarıçaplarının değerlerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine doğrudan başvuran veya sevk edilen 100 gönüllü Tıp Fakültesi İnsan Haklan etik kurulunun onayına istinaden bu çalışmaya dahil edildi. Dahil edilen gönüllülerin tomografik yöntem ile her iki alt ekstremite görünecek şekilde ön - arka ve yan taslak grafileri alındı ve bu grafiler üzerinde femurun ön eğim yarıçapı hesaplanarak ikisi yerli toplam 12 intramedüller çivinin ön eğimleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Elde ettiğimiz veriler ışığında güncel olarak femur kırıklarının tedavisinde nerede ise rutin uygulamaya geçmiş olan intramedüller çivilerin hemen tümünün ön eğim değerlerinin femur medullalarina göre daha az olduğunu saptadık. Sonuçlarımıza göre bayan ve erkeklerin femurlannm kortikal ve medüller ön eğim yarıçapları arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Hem bayan hem erkeklerde, sağ ve sol femur medullaları ve korteksleri esas alınarak hesaplanan ön eğim yarıçapları arasındaysa anlamlı farklılıklar saptandı. Sonuç: Saptanan bu farklılıkların hasta ve de hekim açısından ciddi komplikasyon, morbiditelere yol açabileceği, ayrıca ekonomik zararlara yol açabileceği de düşünüldüğünde ne denli önemli olduğu anlaşılacaktır. Etnik köken, ırk ve toplumsal farklılıklar gözetilmeksizin, evrensel olarak tüm insanların iskelet sistemine uyum gösterecekleri düşüncesiyle üretilmekte olan sadece femur intramedüller çivileri değil, hemen hemen tüm ortopedik internal tesbit implantlarının elde edilen veriler ışığında, çok merkezli ve kontrollü çalışmalar yapıldıktan sonra tasarlanarak üretilmelerinin gerek insan sağlığı, gerek ekonomi açısından olumlu olacağı kanısındayız. 40
Özet (Çeviri)
VIII. İNGİLİZCE ÖZET Objective: To determine the compatibility between femur medulla and currently used intramedullary nails which are the present gold standart for the surgical treatment of femoral shaft fractures. Orthopedic surgeons still encounter various problems during their surgical treatment. There are still controversies in intramedullary nailing of femoral shaft fractures. Different anthropometric studies have adressed the mismatch between currently marketed intramedullary nails which are thoughtfully designed to fit all kinds of and human femora by the manufacturers. As to shed a light on the current problem and especially to be a reference point for the nail manufacturers in our country for their new designs, we made our study to determine the radius of curvature of human femur cortex and medulla in our region by using tomographic technique. Materials and Method: 100 volunteers referring to İnönü University Orthopedics and Traumatology clinique were enrolled to the current study after approval by İnönü University Ethical Comitee on Human rights. Tomographic scout views were obtanied for both lower extremities on anteroposterior and lateral plane. Radii of curvature of the femora were determined and calculated on these radiographs. The findings were correlated with the currently used 12 intramedullary nails of which two were home products. Findings: With regard to our findings, the radius of curvature of almost routinely applied, nearly all intramedullary nails was lower than the femur (e.g. the nails were sthraighter then the femora). In respect of our findings there is no statistical difference of cortical and medullar radii of curvature between men and women. However there are significant statistical differences between the radii of curvature of cortical and medullary values for both left and right sides. Results: These differences can lead to significant problems for the surgeon and important morbidities for the patient, also significant economic losses can ensue. Manufactured with the idea that the implant can match the human bone universally, without taking into consideration of the ethnic origin, race and regional differences of bone morphometry; not only intramedullary nails but all orthopedic implants must be redesigned after multiple centered and controlled studies in different races and regions, taking into consideration of such properties. We propose that, this could be affirmative both for human health and economic aspects. 41