Lornoxicam'ın kırık iyileşmesine etkileri
- Tez No: 141975
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
2. ÖZET Lornoxicam, oxicam grubunun yeni nesil bir nonsteroidal antiinflamatuvar ilacıdır. Lornoxicam'in kırık iyileşmesi üzerine olan etkileriyle ilgili herhangi bir çalışmaya literatürde rastlanılmamıştır. Bu deneysel çalışmada lornoxicam'in kırık iyileşmesi üzerine olan etkileri; matür, erkek, Spraque-Dawley cinsi ratlar üzerinde klinik, radyografik ve histopatolojik olarak araştalmıştır. Ortalama 16 haftalık ( 14-18h ), 30 adet rat randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır. Gruplar 3 gün ilaç verilen ( 3G ), 10 gün ilaç verilen ( 10G ) ve Kontrol ( K ) grubu olarak belirlenmiş, bütün ratlarda manuel üç nokta prensibiyle sol ön kol çift kırığı oluşturulmuştur. Günde 1 kez lornoxicam, 0.15 mg/kg dozunda intramüsküler olarak 3G grubuna 3 gün, 10G grubuna 10 gün ve K ( kontrol ) grubuna ise aynı volümde serum fizyolojik 10 gün süreyle yapıldı. Birinci ve üçüncü hafta sonunda eter anestezisi altında kontrol grafileri alındı. Her gruptan rastgele seçilen beşer rat 3. hafta bitiminde sakrifiye edilerek klinik değerlendirme yapıldı. Geri kalan ratlar 6. hafta bitiminde sakrifiye edilerek kontrol grafileri alındı. Klinik değerlendirmenin ardından bütün numuneler histopatolojik incelemeye tabi tutuldu. Radyolojik ve klinik değerlendirme sonuçlarının ortalama değerlerinde ilaç verilen gruplarda kontrol grubuna göre kırık iyileşmesinin olumsuz olarak etkilendiği tespit edildi. Fakat bu fark istatistiksel olarak anlamsızdı. Üçüncü hafta sonundaki histopatolojik değerlendirmelerde kırık iyileşmesinin ilaç verilen gruplarda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde geciktiği görüldü. Kısa ve uzun süreli ilaç kullamlan gruplar arasında ise fark yoktu. Altıncı haftadaki histopatolojik bulgularda ise kısa süreli ilaç kullanılan grup ( 3G ) ile K grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken bu fark 10G grubundaki ratlar için anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Lomoxicam is a new generation drug of non-steroidal antiinflammatory drugs derivated from oxicam groups. Any study has not been found about the effects of lornoxicam on the fracture healing in the literature. Effects of lornoxicam on the fracture healing is studied clinically, radiologically and histologically on the mature-male Spraque Dawley rats in this experimental study. Thirty rats were used in this study which the average age were sixteen weeks (14-18 weeks). The animals were randomly and equally divided into three groups; control ( K ), lornoxicam administered for three days ( 3D ) and ten days ( 10D ). Closed radius and ulna double fractures were induced with manuel three point bending in all rats. Lornoxicam ( 0,15 mg/kg ) injected to 3D group for three days, 10D group for ten days and equal amount of saline administered to K group for ten days. Radiographic controls of radius and ulna were taken under the ether anestesia from all animals at the end of first and third weeks. Five rats from each group were randomly selected and sacrificed at the end of third week and fracture healing was evaluated clinically. Rest of the rats were sacrificed at the end of sixth week, and radiologic controls were taken. After the clinical examination; all specimen was evaluated histologically. Although it is not significant statistically, fracture healing was found to be reduced in Lornoxicam administered groups compared with K group according to the average results of clinic and radiologic examination. When the results evaluated histopathologically at the end of third week; fracture healing was found delayed statistically significant in groups treated with Lornoxicam compared with K group but there was no difference between 3D and 10D groups. At the end of sixth week histopathologic examination showed that there was not statistical significance between 3D and K group but there was between 10D and K group.