Mandarin(Citrus nobilus)ve limon(Citrus limonium)bitkilerinin çeşitli ekstraktlarının antioksidant aktivitelerinin farklı metotlarla değerlendirilmesi
The Evaluation of antioxidant activities of various extracts of Citrus nobilus and Citrus limonium plants by different methods
  1. Tez No: 141990
  2. Yazar: METİN ÇAPA
  3. Danışmanlar: DOÇ. VAHİT BİLALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Mandarin (Gtrus Nohüus) ve Limon (Citrus Limonlum) Bitkilerinin Çeşitli Ekstraktlarının Antioksidant Aktivitelerinin Farklı Metotlarla Değerlendirilmesi Bu çalışmada Hatay yöresinden toplanan mandarin (Citrus nobilus) ve limon (Citrus limonium) bitküerinin yapraklarının eter, etanol ve su ekstrelermin antioksidant aktiviteleri lipid peroksidasyonunu inhibe, serbest radikal ( DPPH ) giderme, metal iyonu kelatlama aktivitesi ile indirgeme kuvveti tayinini içeren çeşitli yöntemler kullanarak belirlendi. Bu çeşitli antioksidant aktivite değerleri bütillenmiş hidroksianizol ( BHA ), bütillenmiş hidroksitoluen ( BHT ), askorbik asit ( vitamin C ) ve a-tokoferol gibi standart antioksidantlarla karşılaştırıldı. Citrus nobilus ve Citrus limonium yapraklarının eter, etanol ve su ekstreleri linoleik asit emülsiyon sisteminde 1000 jjg/ml konsantrasyonda sırasıyla % 98.1, 94.4, 69.5 ve % 95.4, 100, 94.6 peroksidasyonu inhibe aktivitesi gösterdiler. Bu değerler aynı konsantrasyon için Citrus nobilus su ekstresi dışında, standart olan a-tokoferolün aktivite değerinden daha büyüktür. Mandarin ve limon eter, etanol ve su ekstreleri serbest radikal giderme aktivitesi gösterdiler. Bu aktivite artan konsantrasyonla birlikte artış gösterdi. En büyük radikal giderme aktivitesini Citrus limonium su ekstresi gösterdi (% 85.7). Citrus nobilus ve Citrus limonium eter, etanol ve su ekstreleri 1000 ug/ml konsantrasyonda sırasıyla 0.270, 0.304, 0.220 ve 0.201, 0.699, 0.525 indirgeme kuvveti değerleri gösterdiler (700 nm'de Abs.). Bitki ekstreleri bir de güçlü metal iyonu kelatlama aktivitesi gösterdiler (% 12.6-97.7). Ayrıca ekstraktlardaki toplam fenolik bileşik ve tlavonoid miktarları eşdeğer miktarda gallik asit ve katekol miktarı olarak belirlendi. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar mandarin ve limon bitkilerinin potansiyel doğal antioksidant kaynağı olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Evaluation of Antioxidant Activities of Various Extracts of Citrus Limonitim and Citrus Nobilus Plants by Different Methods In this study, antioxidant activities of ethanol, ether and water extracts of leaves of mandarin {Citrus nobilus ) and lemon (Citrus limonium ) plants collected from Hatay region were evaluated by various antioxidant assay, including lipid peroxidation inhibition, free radical ( DPPH>) scavenging activity, reducing power and metal ions chelating efiects. Those various antioxidant activities were compared to standard antioxidants such as butylated hydroxyanisole (BHA), butylated hydroxytoluene (BHT), ascorbic acid (vitamin C), and a-tocopherol. Ether, ethanol and water extracts of Citrus nobilus and Citrus limonium leaves exhibited % 98.1, 94.4, 69.5 and % 95.4, 100, 94.6 inhibition of peroxidation in linoleic acid emulsion system at 1000 ug/ml, respectively, and greater than the same dose of a-tocopherol ( % 82.5 ) except for Citrus nobilus water extracts. Mandarin and lemon leaves extracts showed scavenging effect on 1,1,- diphenyl-2-picrylhydrazyl radical. This effect increasing witih increased concentration. Water extract of Citrus limonium showed the highest radical scavenging activity (% 85.7). Citrus nobilus and Citrus limonium extracts (ether, ethanol and water) exhibited 0.270, 0.304, 0.220 and 0.201, 0.699, 0.525 (Absorbance at 700 nm) reducing power, respectively. The extracts also exhibited strong metal ion chelating activity (% 12.6- 97.7). In addition, total phenolic compounds and fiavonoid amount in extracts were determined as gallic acid and catechol equivalents respectively. The results obtained in the present study indicated that the Citrus nobilus and Citrus limonium leaves may be used a potential source of natural antioxidant.