Tüberküloz hastalarının tedaviye uyum durumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 141993
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇALMAN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma tüberküloz hastalarının tedaviye uyumunu ve uyumu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Erzurum Verem Savaş Dispanserin'de tedavi gören hastalar üzerinde yapılmıştır. Veriler 05.04.2004-05-06-2004 tarihleri arasında 2003 yılında tüberküloz tanısı almış ve Verem Savaş Dispanserinde kayıtlı olan 1 16 tüberküloz hastasından elde edilmiştir. Veriler literatür ışığında hazırlanmış olan, hastaya ait tanıtıcı özellikler ile tedaviye uyumu belirlemeye yönelik soruları içeren anket formu ile toplanmıştır. Veriler; yüzdelik oranlar ve Ki kare testleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma grubundaki hastaların yaş ortalaması 41.53 ± 16.35, hastaların ortalama gelir düzeyi ise 379.39 ± 159.40 milyon olarak bulunmuştur. Hastaların %66.4'ünün hastane deneyimi olduğu, %65.5'inin önerilen kontrollere gitmediği, sağlık çalışanlarının önerilerine karşı hastaların %48.3'ünün“ne söylenirse yaparım”dediği tespit edilmiştir. Tedaviye uyum durumunu belirlemeye yönelik; hastaların %42.2'sinin ilacı önerilen zamanda kullandığı, %24.1'inin ilacını uygun dozda kullandığı, %82.8'inin de ilacın kullanım şeklini bildiği saptanmıştır. Hastaların yaş grupları, cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek grupları, yaşadıkları yer, sağlık kontrollerine gitme durumlarıyla ilacı zamanında kullanma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. (p>0.05)Hastane deneyimi ve sağlık personeli önerilerine karşı hastaların tutumu ile ilacı zamanında kullanma arasındaki fark arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p0.05) Cinsiyet, meslek grupları, sağlık personeli önerilerine karşın tutum ile ilacı önerilen dozda kullanma arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptively with the aim of determining the factors affecting the correspondence and correspondence to the treatment of the patients with tuberculosis. The research was carried on Erzurum Tuberculosis Struggle Centre (Verem Savaş Dispanseri). The data were obtained from 1 16 patients with tuberculosis registered Tuberculosis Struggle Centre and having tuberculosis diagnosis in 2003 between 5 April 2004 and 5 June 2004. The data were collected by means of questionnaire form containing the questions dealing with the correspondence to the treatment of the patients and having informative features and under the light of the literature. The data were evaluated by means of percentage rates and chi- square tests. The mean age of the patients in research group was 41.53 ± 16.35, mean revenue level of the patients was 379.39 ± 159.40 million TL. It was identified that 66.4% of the patients had hospital experience and 65.5% of them didn't go to the controls offered, and that 48.3% of the patients said that“they would do what ever told to do”. Pertaining to the correspondence of treatment; it was found out that 42.2% of the patients used their medicines in time offered, and that 24.1% of them used the medicines in suitable dose, and that 82.8% of the patients knew how to use the medicine. There was no statistically significant difference between the use of the medicine just in time and age groups of patients, gender, level of education, profession groups, the place they lived in and going to the controls (p>0.05).There was statically significant difference between the use of the medicine just in time and patients behaviours despite hospital experience and health staffs suggestions (p0.05). There was statically significant difference between the dose offered and patients behaviours despite gender, profession groups and health staffs suggestions (p0.05) It was found out that there was a statically significant difference between the way of using of the medicine and going to the control, the place they lived in, profession, level of education andage(pO.OOl).