Erzurum yöresi populasyonunda serum immunoglobulin (IgG,IgA, IgM), kompleman (C3,C4) ve transferrin referans değerleri
Reference intervals of serum proteins immunoglobulins (IgG,IgA,IgM), compleman(C3,C4) and transferrin in Erzurum and surrounding
  1. Tez No: 141995
  2. Yazar: YUNUS KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. YAŞAR NURİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ill ÖZET Erzurum Yöresi Populasyonunda Serum İmmunglobulin (IgG, IgA, IgM), Kompleman (C3, C4) ve Transferrin Referans Değerleri Serum proteMerinin referans değerleri yaş, cinsiyet, ırk, coğrafi durum ve beslenme alışkanlıkları gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle klinik laboratuvarlarda ölçümü yapılan parametreler için bölgesel referans değerlerin belirlenmesi daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. Bu çalışmada, bazı serum proteimerinin bölgemizdeki referans değerlerinin tespiti amaçlanmıştır. Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne başvuran fizik muayene bulguları normal ve bilinen bir enfeksiyon veya kronik hastalığı olmayan 1-81 yaşları arasındaki 208 birey üzerinde yürütüldü. Nefelometrik yöntem kullanılarak serum immunoglobulin G (IgG), immunoglobulin A (IgA), immunoglobulin M (IgM), transferrin (TRF), kompleman C3 ve kompleman C4 düzeyleri ölçüldü. Cinsiyet ve yaşa göre alt gruplara ayrılarak, istatistiki değerlendirmeler yapıldı. Buna göre; IgG (E: 1077.5 ± 214.2 mg/dL; K: 1 173.9 ± 208.4 mg/dL, p < 0.005), IgA (E: 167.3 ± 67.6 mg/dL; K: 189.5 ± 72.2 mg/dL, p < 0.05), IgM (E: 127.9 ± 45.7 mg/dL; K: 161.0 ± 47.9 mg/dL, p < 0.0001) ve TRF (E: 283.5 ± 50.8 mg/dL; K: 307.5 ± 62 mg/dL, p < 0.005) değerleri kadınlarda erkeklere oranla daha yüksek iken, C3 ve C4 için cinsiyetler arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde; IgG, IgA, IgM ve TRF gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark gözlenirken, C3 ve C4 için böyle bir farklılık gözlenmedi. Gerek ülkemizde gerek yurtdışında yapılan benzer çalışmaları incelediğimizde, bölgemiz için elde ettiğimiz değerler farklılık arz etmektedir. TRF, IgG, IgA ve IgM'ninIV serum seviyeleri yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Immunglobulin (Ig) seviyeleri özellikle 1. yaş grubu (1-4 yaş arası), diğer yaş gruplarına göre daha düşük ortalamaya sahip olup belirgin bir fark gözlenmektedir. Bundan dolayı özellikle Ig sonuçlan değerlendirilirken uygun yaş grubuna ait referans değerleri dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Reference Intervals of Serum Proteins Immunoglobulins (IgG, IgA, IgM), Compleman (C3, C4) and Transferrin in Erzurum and Surrounding The reference intervals of serum proteins can be altered with various factors such as age, gender, race, geographical region and nutritional habits. Therefore, the determinations of regional reference intervals for measured parameters in clinical laboratory will be a more factual approach. In this study, we aimed to determine the reference intervals of some serum proteins in our region. The study was carried out in 208 persons (1-81 ages), who did not have any known infections or chronic disorder, admitting to Atatürk University Medical Faculty, Research Hospital Serum IgG, IgA, IgM, TRF, complement C3 and C4 levels were measured by nephelometric method. Data were grouped according to gender and age, and statistical evaluation was made. When compared to men, IgG (M: 1077.5 ± 214.2 mg/dL; F: 1173.9 ± 208.4 mg/dL, p < 0.005), IgA (M: 167.3 ± 67.6 mg/dL; F: 189.5 ± 72.2 mg/dL, p < 0.05), IgM (M: 127.9 ± 45.7 mg/dL; F: 161.0 ± 47.9 mg/dL, p < 0.0001) and TRF (M: 283.5 ± 50.8 mg/dL; F: 307.5 ± 62.0 mg/dL, p < 0.005) were found to be higher in females. There was not any significant difference in complement C3 and C4 values in terms of gender. When the values were evaluated in terms of age groups, there were significant differences in IgG, IgA, IgM and TRF levels. The reference values, obtained from this study for this region showed significant differences when compared to the studies both from Turkey and abroad. IgG, IgA, IgM and TRF reference values revealed significant differences in terms of age and gender. Mean Ig level of first age was lower than those of the other age groups and thisVI differences were statistically significant. Thus, the interference values of proper age groups shuld be taken into consideration in evaluation of Ig result.