Bukko-lingual yönde eğimli yerleştirilen implantlarda kemiğe iletilen oklüzal kuvvetlerin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile değerlendirilmesi
The Evaluation of the occlusal forces that transmitted to the bone by bukko-lingual angled implants via the three dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 142000
  2. Yazar: HANDE ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
82- ÖZET: Bu araştırmada, bukkolingual yönde eğimli yerleştirilen implantlarda kemiğe düz ve eğimli başlıklarla iletilen oklüzal kuvvetlerin üç boyutlu SESA yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Rezorbe ve rezorbe olmamış maksiller ve mandibular anterior modellere implantlar 0° ve 15° eğimle yerleştirilmiştir. Kortikal kemikte oluşan stres miktarları ve alanları incelenmiştir. MSC Marc / MSC Mentat analiz programı kullanılmıştır. Kret eğimleri ortalanarak yerleştirilen implantlarda, rezorbe modellerde 15° eğimli başlıklar, rezorbe olmayan modellerde ise 0° eğimli başlıklar kullanılmıştır. Tüm modellerdeki başlıklara, oblik, horizontal ve vertikal yönde kuvvetler uygulanarak, kortikal kemikte oluşan basma ve çekme stresleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Oblik yüklemede, horizontal ve vertikal yüklemeye göre, daha yüksek stres değerleri elde edilmiştir. En yüksek stres değerleri, implantların kortikal kemikle temasta olduğu boyun bölgesinde oluşmuştur. Çalışmanın önemli bir sonucu olarak; rezorpsiyon nedeniyle artan kret eğiminin ve açılı başlık tasarımının stres oluşumunu arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY: In this search, the aim is to appraise the occlusal forces that transmitted to the bone by the straight and angled abutments bucco-lingual angled implants by three dimensional FEA. Implants are settled on the center at bones with bucco-lingual 0°- 15° degree slope on resorbed and unresorbed jaws. Stress fields and amount that produceson cortical bone are observed. The analysis program of MSC Marc / MSC Mentat is used. On the resorbed models 15° angled cores and on the unresorbed models straight cores are put in place. The amount of compressive and tensile stress that produces by applying oblique, hozontal and vertical forces to ail models are comperatively observed. The higher stress values are obtained on oblique forces than the horizontal and vertical. The highest stress values are produced on the neck of implants that contacts with cortical bone. It is appeared that the increase of bucco-lingual bone slope by the resorption and the angled abutment project raise the stress formation.