Farklı pozisyonlarda yapılan 8 haftalık squat egzersizlerinin diz ekstensör ve fleksörlerin izokinetik kuvvet gelişimine ve bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerine etkisinin incelenmesi
Effects of 8 weeks squat exercises in different positions on isokinetic strength of knee extensor and flexors and some physical and physiological parameters of males
  1. Tez No: 142002
  2. Yazar: YAĞMUR AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET 8 haftalık farklı pozisyonlarda uygulanan kuvvette devamlılık antrenmanlarının, erkeklerin diz fleksiyon ve ekstansiyon kuvvet gelişimine ve bazı fiziksel fizyolojik parametrelere etkilerini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma 33 sağlıklı, gönüllü erkek deneğin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Denekler tesadüfi yöntemle Tam Squat (TS) (n =1 1), Yarım Squat (YS) (n=ll), ve Kontrol Grubu (KG) (n =11) olarak üç gruba aynldılar.Araştırmaya katılan deneklere haftada üç gün, toplam sekiz hafta süreli, 1 Maksimum Tekrarlarının % 60'ı şiddetinde squat egzersizleri yaptınlmıştır.Kontrol grubundaki deneklere herhangi bir egzersiz rejimi uygulanmamıştır. Elde edilen verilerin analiz ve değerlendirilmesi SPSS 10.0 istatistik paket programıyla Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey testleri ile yapıldı. Anlamlılık düzeyi olarak 0,05 ve 0,01 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY The purpose of this study is to assess effects of 8 weeks squat exercises in different positions(half and deep squat) on isokinetic strength of knee extensor and flexors and some physical and physiological parameters of males. A total of 33 male subjects were voluntarily participated in to this study. The subjects were divided into three different groups by using random methods such as :Full Squat (FS) (n=ll),Half Squat (HS) (n=ll),and Control Group (CG) (n=ll).The subjects were given eight weeks different squat exercises with 60 % of 1 maximum repetitions of subjects for three days a week.The subjects in Control Group were not given any exercise regime.Analysis and evaluation of data obtained from this study were done by SPSS 10.0 statistic programme with one-way ANOVA and TUKEY tests. The meaningfulness level is accepted as 0,05 and 0,01. As a result;when full and half squat exercises groups were compared within; circumferences of measured muscles,vertical jump,horizantal jump,anaerobic power, 30 m sprint, 10x5 m.