Sistemik leptin uygulamasının soğuk -hareketsizlik stresi ile mide mukoza hücrelerinde oluşturulan apopitozis üzerine etkisi
The Effect of systemic leptin administiration on cold-restraint stress induced apoptosis in rat gastric mucosa cells
- Tez No: 142003
- Danışmanlar: PROF. AYDAN BABÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
.55' VL ÖZET Bu çalışmada leptinin soğuk-hareketsizlik stresi uygulanan sıçanlann mide mukozasında kaspaz-3, -8 ve -9 aktiviteleri üzerindeki etkileri incelendi. Çalışmada ortalama ağırlıkları 200-220 gr olan erkek Wistar Albino sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar PBS (phophate buffered saline) uygulanan kontrol grubu (n:8), PBS+ + 4°C'de 4 saat süreyle soğuk-hareketsizlik uygulanan stres grubu (n:8), leptin uygulanan grup (n:8) ve leptin+ stres grubu (n:8) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Leptin ve PBS 7 gün süreyle 10 ug/kg dozunda intraperitoneal olarak uygulandı. Alınan mide dokusunda spektrofotometrik yöntemle malondialdehit (MDA, nmol/g) ve glutatyon (GSH, umol/g ) düzeyleri, immünohistokimyasal yöntemle de kaspaz-3, -8 ve -9 aktiviteleri incelendi.
Özet (Çeviri)
-57- VII. SUMMARY in this study we investigated the effect of leptin on the activity of caspase -3, -8 and -9 enzyme in the stomach of rats which are exposed to cold- restraint stress. Wistar-Albino rats with an avarage weight of 200-220 gr were used. Rats were seperated into four groups; phosphate buffer saline (PBS) applied control group (n: 8), PBS+cold-restraint stres applied group at 4 C for 4 hours (n: 8), leptin treated group (n: 8) and leptin+stres group (n:8). Leptin and PBS (10 ug/kg) were applied intraperitonally for 7 days. Spectrophometric and immunohistochemical techniques were used for analysis on stomach tissue samples. Spectrophometric technique was used for detection of malondialdehyde (MDA nmol/gr) and glutathione (GSH umol /g) level, activities of caspase -3, -8 and -9 were investigated by immunohistochemical technique. For statistical analysis; Kruskal-Wallis and Dunn tests were used for caspase activity, ANOVA variance analysis and Mann-Whitney-U test were used for MDA and GSH.