İzole perfüze tavşan böbreğinde histamin yanıtlarına katalaz ve allopurinol'ün etkisi
Effects of catalase and allopurinol on histamine induced responses in isolated perfüsed rabbit kidney preparation
  1. Tez No: 142005
  2. Yazar: ERGİN DİLEKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. Z. SEVİM ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bir otakoid olan histaminin çeşitli dokularda iki fazlı bir kasılma deseni oluşturduğu, hücre içi kalsiyum düzeyini de iki fazlı bir biçimde değiştirebildiği ayrı çalışmalarda bildirilmektedir. İzole perfüze tavşan böbreğinde histamin ile elde edilen cevapların niteliğini tanımlayan yayınlar olmakla beraber, bu preparatta histaminin bifazik cevaplar oluşturduğunu bildiren bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, histamin, izole perfüze tavşan böbreğinde, uygulama yoluna bağlı olmak kaydıyla bifazik cevaplar oluşturmuştur. Bulgularımız bu cevapların 1. fazının kaynağının hücre dışı kalsiyumun hücre içine hareketi, 2. fazının kaynağının ise hücre içi depolardan kalsiyum salıverilmesi olduğu düşündürmüştür. Kalsiyumsuz ortamda 1. ve 2. faz cevaplar tekrar eden histamin uygulamalarıyla taban seviyelerine yakın değerlere kadar azalmış, bu azalma 1. faz cevaplarda göreceli olarak daha hızlı ortaya çıkarken kalsiyumsuz ortamda alman ilk histamin yanıtlarında 2. faz cevaplar kontrol değerlerinin yaklaşık iki katı ve anlamlı bir artış göstermiştir. Hidrojen peroksit, histamin ile elde edilen cevapların her iki fazında da artış meydana getirmiştir. L-tipi voltaj bağımlı kalsiyum kanal blokürü verapamil HA cevaplarında azalmaya sebep olmuştur. Nitrik oksit sentez inhibitörü L-NAME, özellikle 2. faz olmak üzere alınan histamin yanıtlarını artırmıştır. Anti-oksidan özelliği olan katalaz artan konsantrasyonlarda histamin yanıtlarını artırmakla beraber, bu artış istatistik olarak anlamlı bulunmamıştır. Ksantin- ksantin oksidaz enziminin inhibitörü olan allopurinol, histamin cevaplarında bir değişiklik meydana getirmemiştir. Fenilefrin ile perfüzyon basıncının yükseltilmesi ve difenhidramin uygulamasıyla alınan histamine ait monofazik perfüzyon basıncı azalma yanıtları, katalaz varlığında değişmezken, hidrojen peroksit ile anlamlı biçimde azalmıştır. Böbreklere uygulanan hipoksi-reoksijenasyon işleminin histamin yanıtlarının 1. ve 2. fazlarında kontrollere göre sırasıyla yaklaşık % 100 ve % 200 oranlarında bir artış yaptığı ilk defa gösterilmiş, her iki fazda gözlenen bu artış, istatistik olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Histamine, an autacoid, is known to induce a biphasic contraction pattern in various tissues and similarly to increase the intracellular calcium content of some certain cells in a biphasic manner. Although there are publications defining the histamine induced responses in isolated perfused rabbit kidney, it is unknown if this agent induces biphasic responses in this preparation. In this study, histamine, depending on the application route, caused biphasic responses in isolated perfused rabbit kidneys. While the initial phase appeared to be raised from the influx of extracellular calcium into the cell, the sustained phase seemed to be due to calcium release from internal stores. In calcium-free medium, both initial and sustained phases declined to base-line values by successive histamine injections. This decline appeared to be relatively faster in initial phase responses. The first application of histamine in calcium- free medium caused a two-fold and significant increase in sustained phase responses. Hydrogen peroxide increased both initial and sustained phases of histamine induced responses. Verapamil, an L-type voltage gated calcium channel blocker, reduced HA responses. Nitric oxide synthesis inhibitor L-NAME caused an increase particularly in the sustained phase responses. Anti-oxidant catalase augmented the histamine responses; however, this increase was found to be non-significant. Xhantine-Xhantine oxidase inhibitor allopurinol did not change the responses obtained by histamine application. In phenylephrine and diphenhydramine treated kidneys, histamine application caused a reduction in elevated perfusion pressure levels in a monophasic manner. While catalase had no effect, addition of hydrogen peroxide, decreased histamine induced reductions. Hypoxia-reperfusion process is reported for the first time in this study to cause a significant increase in histamine responses by about 100% and 200% in both initial and sustained phases respectively.