Anesteziye sıçanda miyokardiyal iskemi-reperfüzyonda ve önkoşullamada oluşan aritmiler üzerine RHO-kinaz inhibitörünün etkileri
Effects of Rho-kinase inhibitör on arrhythmias induced by myocardiyal ischemia-reperfusion and preconditioning in anesthetized rat
  1. Tez No: 142004
  2. Yazar: ŞENİZ DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. AYDAN BABÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmanın amacı, anestezi altındaki sıçanlarda Rho-kinaz inhibitörü fasudilin iskemi reperfüzyon ve iskemik önkoşullama üzerindeki etkilerim araştırmaktu-. Sıçanlar tiyopental sodyum ile anestezi edilmiş ve hayvan ventilatörü ile oda havasıyla ventile edilmiştir. Standart H derivasyon EKG sürekli ölçülmüş ve deney süresince bir bilgisayara kaydedilmiştir. Fasudil (0.3, 1 ve 10 mg/kg, i.v.) uygulaması, ortalama arteryel kan basıncında doz bağımlı düşme oluşturmuştur. 5 dakika koroner arter oklüzyonu ve 5 dakika reperfüzyonu ile oluşturulan iskemik önkoşullama, 30 dakikalık iskemi sırasında ventriküler taşikardi (VT) insidansım azaltmış ve ventriküler fîbrilasyon (VF) görülmesini ortadan kaldırmıştır. Fasudil (0.3 ve 1 mg/kg, i.v.), önkoşullama ile görülen aritmi skorundaki azalmayı belirgin olarak artırmış ve VT insidansım yükseltmiştir. İskemik önkoşullama grubuna benzer olarak, fasudil varlığında yapılan iskemik önkoşullamada da hiç VF gözlenmemiştir. İskemik önkoşullamamn antiaritmik etkileri yüksek doz (10 mg/kg) fasudil varlığında korunmuştur. Fasudil 10 mg/kg dozunda miyokardiyal lipid peroksidasyonunu ve infarkt alam azaltmış, fakat laktat, troponin T, kreatin fosfokinaz, CK-MB, plazma ve iskemik miyokardiyal NO düzeylerini anlamlı olarak değiştirmemiştir. Bu sonuçlar, anestezi altındaki sıçanlarda düşük doz fasudil ile Rho-kinaz inhibisyonunun iskemik önkoşullamasının kardiyoprotektif etkilerini kısmen tersine çevirdiğini, yüksek dozun ise antiaritmik ve infarkt alam azaltıcı etkileri olduğu ve kalbi koruduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, Rho-kinazm önkoşullamamn sinyal ileti kaskadına katılması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
-82- VH. SUMMARY The objective of this study was to examine the effects of Rho-kinase inhibitor fasudil on ischemia-reperfusion and ischemic preconditioning (IP) in anesthetized rats. Rats were anesthetized with thiopental sodium and ventilated with room air by means of an animal ventilator. A standard limb lead II ECG was continuously monitored and recorded on a computer throughout the experiment. Administration of fasudil (0.3, 1 and 10 mg/kg, i.v.) produced dose-dependent reduction in mean arterial blood pressure. IP, induced by 5 min coronary artery occlusion and 5 min reperfusion, decreased the incidence of ventricular tachycardia (VT) and abolished the occurrence of ventricular fibrillation (VF) during 30 min of ischemia. Fasudil (0.3 and 1 mg/kg, i.v.) increased the VT incidence and markedly augmented the reduction in arrhythmia score observed with IP. Similar to IP group, no VF was observed in the fasudil + IP groups. Antiarrhythmic effects of IP were preserved in the presence of high dose (10 mg/kg) of fasudil. Fasudil at 10 mg/kg dose attenuated myocardial lipid peroxidation and infarct size, but did not modify lactate, troponin T, creatine phosphokinase, CK-MB, plasma and ischemic myocardial NO levels. These results show that Rho-kinase inhibition with low dose fasudil appeared to reverse, at least in part, the cardioprotective effects of IP, while high dose fasudil showed the antiarrhythmic, antiinfarct and cardioprotective effects in anesthetized rats. Therefore, it is likely that Rho-kinase is involved in the signalling cascade of preconditioning.