Atravmatik restoratif teknikle çürük tedavisinde zeolit kullanımının in vitro değerlendirilmesi
Evaluation of zeolite in caries treatment with atraumatic restorative technique in vitro
  1. Tez No: 142006
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. TEZER ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmada, in vitro olarak antibakteriyel özelliği iyi bilinen gümüş zeolitin ART teknik için geliştirilen Fuji IX ve ChemFlex cam iyonomer simanları tozuna eklenmesi sonucunda süt dişi bağlanma kuvveti üzerindeki etkisinin mikro- makaslama testi ile değerlendirilmesi, cam iyonomer siman-dentin arayüzünün SEM'de incelenmesi ve cam iyonomer siman ile diş dokuları arasında meydana gelmesi muhtemel olan mikrosızmtının boya difüzyon yöntemi ile değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla her bir cam iyonomer siman tozuna ağırlığının %0,2'si oranında gümüş zeolit ilave edilerek Fuji IX, Fuji IX+gümüş zeolit, ChemFlex ve ChemFlex+gümüş zeolit olarak 4 grup oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to determine the effects of silver zeolite incorporated Fuji IX and ChemFlex which are developed for ART technique, on bond strength, GIC-dentin bonded interface and microleakage in primary teeth. Fuji IX+silver zeolite and ChemFlex+silver zeolite were prepared by adding silver zeolite to glass component of GIC to a total weight/weight ratio of 0,2%. Micro-shear bond strengths were tested, GIC-dentin bonded interface were evaluated by SEM and microleakage were evaluated by dye diffusion technique and stereomicroscope. Fuji IX showed higher micro-shear bond strength values compared with the other groups.