Deproteinize ve demineralize kemik greftlerinin kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of deproteinized and demineralized bone grafts on the bone healing
  1. Tez No: 142007
  2. Yazar: SÜLEYMAN BOZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. İNCİ KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
-85- OZET Bu çalışma deproteinize kemik greft materyali ve insan demineralize kemik matriksinin mandibulada oluşturulan çeşitli boylardaki bikortikal kemik defektlerine uygulanmasının oluşturduğu etkilerin histopatolojik yönden karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve kobay modelinde mandibuler kritik boyut defekti miktarının araştırılması amacıyla yapılmıştır. 48 adet kobayın deney hayvanı olarak kullanıldığı çalışmada denekler her grupta 16 adet olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Deneklerin mandibulalarında her segmentte 2'şer adet olacak şekilde 1. grupta 3 mm çapında, 2. grupta 4 mm çapında ve 3. grupta 5 mm çapında bikortikal defektler açılmıştır. Her segmentte açılan defektlerden birisine Dynagraft II Putty veya Bio-Oss uygulanmış, diğer defekt kontrol amacı ile boş bırakılmıştır. 1., 2., 4., ve 8. haftaların sonunda alınan örnekler histopatolojik olarak incelenmiştir. Deproteinize ve demineralize kemik greftleri uygulanan deneklerde yeni kemik yapımının kontrol grubuna göre daha üstün olduğu; 3 mm çapındaki defektlerde spontan olarak iyileşme gözlenirken 4 mm ve 5 mm çapındaki defektlerde spontan iyileşmenin defekti dolduracak kadar olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak kullanılan tüm materyallerin biyouyumlu, yeni kemik yapımını aktive eden ve maksillofasiyal rekonstrüksiyonlarda kullanılabilecek yararlı materyaller olduğu; kobaylarda mandibulada 4 mm çapındaki bikortikal defektlerin kritik boyut defekti olarak kabul edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-86- SUMMARY The objective of this study was to determine and compare histopathologically the osseous regenarative capacity of deproteinized bone graft and human demineralized bone matrix in different size mandibular bicortical bone defect and to investigate the mandibular critical size defects in guinea pigs. 48 guinea pigs were used in this study and they were divided into three groups with sixteen animals in each. Two bicortical defects were created in the each segment of the mandible; in group 1, 3 mm diameter; in group 2, 4 mm diameter and in group 3, 5 mm diameter defect were created. Dynagraft II putty or Bio-Oss was applied in one defect of each segment and the other defect was left untreated for control. The animals were sacrified at 1., 2., 4. and 8 weeks postoperatively for histopathological examination of the defect sites. Promoted new bone formation was observed in the defects that deproteinized and demineralized bone grafts applied in comparison with control group. While spontaneous bone healing was observed in 3 mm diameter defects, 4 mm and 5 mm diameter defects did not show totally spontaneous bone healing. In conclusion, this study has shown that both bone grafts are biocompatible, induce new bone formation and can be used for unimpeded bone healing in oral and maxillofacial reconstruction. In addition 4 mm diameter mandibular bicortical defects can be accepted as critical size defect in guinea pigs.