Yumuşak astar materyallerinin renk stabilitelerinin ve ısıl işlem sonrası bazı mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of colour stability and some of the mechanical properties after thermocycling of denture soft liners
  1. Tez No: 142008
  2. Yazar: B. SERRA OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT BEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
-115 VII. ÖZET Çalışmamızda, 1000 ve 3000 devirlik ısıl işlem uygulamasının, dört farklı yumuşak astar materyalinin çekme ve yırtılma dayanımları üzerindeki etkileri ile bu materyallerin 96 saat süreyle, 50 ± 1°C sıcaklıkta, kahve ve çay solüsyonlarında bekletilmelerini takiben renk stabiliteleri değerlendirildi. Araştırma için, akrilik esaslı Astron Light ile silikon esaslı Molloplast-B, GC-Reline Soft ve Silagum Automix Comfort yumuşak astar materyalleri kullanıldı. Çekme ve yırtılma dayanımı testlerinin herbiri için standartlara uygun olarak ve üretici talimatları esas alınarak, her yumuşak astar materyalinden ısıl işlem uygulanmayan kontrol grupları için 5 adet, 1000 devirlik ısıl işlem uygulanan gruplar için 5 adet ve 3000 devirlik ısıl işlem uygulanan gruplar için 5 adet olmak üzere 15' er adet örnek hazırlandı. Kontrol grubu örnekleri, 37 ± 1°C sıcaklıktaki su içerisinde 24 saat bekletildi. Çekme ve yırtılma dayanımı testleri için kullanılan toplam örnek sayısı 120 olarak belirlendi. Tüm örnekler bilgisayar destekli test cihazında 50 mm/dakika hızla test edildi. Elde edilen veriler bir bilgisayar kullanılarak Nexygen adlı programla kaydedildi. Tüm sonuçlar varyans analizi yardımıyla farkların anlamlılığı açısından değerlendirildi. Renk stabilitesi testleri için, her materyalden 50 mm çapında ve 3 mm kalınlığında 10 adet olmak üzere toplam 40 adet örnek hazırlandı. Boyama işlemleri için, her yumuşak astar materyalinden 5'er adet örnek, çay ve kahve solüsyonlarında 1,3,6,9,18,24,48 ve 96 saat sürelerle bekletildi. Renk ölçümleri, örnekler boyama solüsyonlarına daldırılmadan önce ve sonra, belirlenmiş olan zaman aralıklarında reflektans spektrofotometre ve buna bağlı SpectraMagic bilgisayar sistemi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
117- VIII. SUMMARY In this study, the effect of 1000 and 3000 cycles of thermocycling on tensile and tear strength of four different soft denture lining materials and the colour stability of these materials after being exposed to coffee and tea at 50 ± 1 °C for 96 hours were evaluated. For this investigation, one acrylic based Astron Light and three silicone based Molloplast-B, GC-Reline Soft and Silagum Automix Comfort were choosen. 15 specimens for each material were prepared according to the standarts for tensile and tear testing of soft denture lining materials. Specimens were divided into three test groups (n=5) and they were thermal cycled for 1000 and 3000 cycles. Control specimens (n=5) were stored for 24 hours in water at 37°C ± 1 °C. Total of 120 specimens were prepared for tensile and tear strength tests. Mean tensile and tear strength were determined using a universal testing machine at a crooshead speed of 50 mm/min and data was collected by a PC using Nexygen system. For the colour stability tests, 10 specimens of each material with a diameter of 50 mm and a thickness of 3 mm were prepared. 5 specimens of each material were stored in the coffee and tea solutions at 50 ± 1°C for 1,3,6,9,18,24,48 and 96 hours. Colour measurements were made using reflectance spectrometer before and after the specimens being exposed to coffee and tea solutions.