İzole sıçan kalbinde kimyasal önkoşullayıcı 3- nitropropiyonik asidin koruyucu etkisinin incelenmesi ve uyarılmış kemiluminesans üzerine etkisinin hücresiz sistemlerde akışa injeksiyon analiz luminol kemiluminesans yöntemi ile araştırılması
İnvestigation of protective effect of chemical preconditioner 3-NP on isolated rat heart and its effect on stimulated chemiluminescence in cell- free system by using flow injection analysis luminol chemiluminescence method.
  1. Tez No: 142009
  2. Yazar: BİLGEN BAŞGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÇAKICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, izole sıçan kalbinde 3-NP'nin önkoşullamanın ikinci penceresinde kalp hızı, infarkt alam ve aritmi açısından koruyucu etkisinin ve bu etkinin mekanizmasının araştırılmasının yanısıra, hücresiz sistemlerde uyarılmış kemiluminesans üzerine etkisinin akışa injeksiyon analiz kemiluminesans yöntemi ile araştırılmasıdır. Diğer yandan, koruyucu etkinin mekanizmasmdan sorumlu mediyatörlerin özellikle serbest radikaller, reaktif oksijen türleri ve Katp kanalları bazında incelenmesidir. İzole edilen kalpler %95 O2, %5 CO2 karışımı ile havalandınlan Krebs- Henseleit çözeltisi (37°C, pH=7,4) ile perfüze edilmiş ve perfüzyon 75 mm Hg sabit basınçla sürdürülmüştür. İskemi indüksiyonu için global iskemi metodu kullanılmıştır. Bütün deney gruplarında 15 dk. iskemi 30 dk. reperfüzyon protokolü izlenmiştir. 3-NP deneylerden 1, 2, 3, 4 ve 5 gün önce 20 mg/kg dozda i.p. olarak uygulanmıştır. 3-NP'nin etki mekanizmasını araştırmak amacıyla mito Katp kanal blokörü 5-HD, NOS inhibitörü L-NAME, peroksinitrit süpürücü MPG ve süperoksit-H202 süpürücü SOD+KAT 3-NP enjeksiyonundan 20-30 dk. önce i.p. olarak verilmiştir. Her bir deney boyunca perfüzyon basıncı, kalp hızı ve EKG sürekli olarak kaydedilmiştir. Elde edilen veriler ventriküler taşikardi ve ventriküler fibrilasyon insidansı açısından değerlendirilmiştir, iskemi öncesi, iskemi sonrası ve reperfüzyon sonrası toplanan perfüzatlarda CK-MB ve LDH ölçümleri yapılmıştır. Deney sonunda alınan kalplerde TTC boyama metodu ile infarkt alam96 değerlendirilmiştir. Kalbin izolasyonundan önce alman kanlardan ayrılan plazmada ise total antioksidan kapasite ölçümü yapılmıştır. 1, 2, 3 ya da 4 gün önce 3-NP uygulanan gruplarda kontrole göre infarkt alanının büyüklüğünde anlamlı bir azalma bulunurken 5 gün sonra bu etkinin ortadan kalktığı saptanmıştır. Maksimum koruma 3-NP uygulamasından 2 gün sonra gerçekleşmiştir. Diğer yandan 2. günde bu bulguyla uyumlu olarak CK-MB ve LDH düzeylerinin azaldığı gözlenmiştir. 3-NP ile oluşan koruyucu etkinin mekanizmasını incelediğimizde hem infarkt alanındaki hem de CK-MB ve LDH düzeylerindeki azalmanın 5-HD, L-NAME, MPG ve SOD+KAT uygulamasından sonra bloke edildiği gözlenmiştir. Antiiskemik etkinin 3-NP tarafından serbest radikallerin direkt olarak ortadan kaldırılmasına ya da 3-NP'nin antioksidan aktiviteyi artırmasına bağlı olup olmadığı da incelenmiştir. Sonuçta 3-NP'nin akışa injeksiyon analiz kemiluminesans yöntemi ile uyarılmış (H2O2 ve NaOCI) KL'yi etkilemediği ve plazmanın total antioksidan kapasitesini değiştirmediği gösterilmiştir. 3-NP uygulanan gruplarda antiinfarkt etkinin profiline benzer olarak VT insidansı azalmıştır. VT insidansma karşı maksimum koruyucu etki 2 gün önce 3- NP uygulanmasıyla ortaya çıkmıştır. Ancak VF insidansı açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. VT insidansmı azaltıcı etki de 5-HD, L-NAME, MPG veya SOD+KAT tarafından bloke edilmesine rağmen yalnızca 5-HD uygulanan grupta anlamlı fark bulunmuştur.97 Sonuç olarak bu çalışma 3-NP ile kimyasal önkoşullama sonucu kalbin iskemi-reperfuzyon hasarına karşı uzun süreli korunmasını sağlayan bir metodu tanımlamaktadır. Diğer yandan 3-NP ile indüklenen kimyasal önkoşullamada, mito Katp kanallarının açılmasının ve salıverilen serbest radikallerin NO ile etkileşmesi sonucu ONOO" oluşumunun antiinfarkt etkinliğe aracılık ettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of 3-NP on both hearth rate, infarct size and arrhythmias and mechanism of this effect on the second window of preconditioning in isolated rat heart. In addition, the effect of 3-NP on non-cellular stimulated chemiluminescence is investigated by flow injection analyze method. Furthermore, mediators responsible from the protective effect especially free radicals, reactive oxygen species and Katp channels is investigated. Isolated hearts were perfused with oxygenated (%95 O2, %5 CO2 mixture) Krebs-Henseleit buffer (37°C, pH=7,4) and perfusion was maintaned at a constant pressure of 75 mm Hg. For inducing ischemia, global ischenia method was used. For all experimental group 15 min ischemia 30 min reperfusion protocol was used. 3-NP was administrated intraperitoneally before 1, 2, 3, 4, or 5 days before experiments (20 mg/kg) mitochondrial Katp channel blocker 5-HD, NOS inhibitor L-NAME, peroxynitrite scavenger MPG or superoxide-EfeOa scavenger SOD+CAT was administrated intraperitoneally 20-30 minutes before experiments for investigating mechanism of action of 3-NP. Perfusion pressure, heart rate and ECG were recorded continously throughout the experiments. Obtained data were evaluated as ventricular tachycardia and ventricular fibrillation incidence. On perfusates collected pre ischemia, post ischemia and post reperfusion period CK-MB and LDH levels were analysed. Infarct size was determined by TTC method on hearts collected after99 experiments. Total antioxidant capacity was measured on plasma obtained from blood collected after isolation of heart. Although the infarct size was significantly decreased in groups were treated with 3-NP 1, 2, 3 or 4 days before experiments when compared with control group, 5 days later this effect was abolished. Maximum protection was seen 2 days after 3-NP administration. Furthermore, on the second day CK-MB and LDH levels were decreased. On our experiments investigating the mechanism of action of 3-NP' s protective effect it was seen that reduction both infarct size and CK-MB and LDH levels were blocked by 5-HD, L-NAME, MPG or SOD+CAT administration. In this study, we investigated whether the antiischemic effect of 3-NP depend on scavenging free radicals or increasing antioxydant activity. As a result, it is showed that 3-NP does not have any effect on stimulated chemiluminescence and plasma total antioxidant capacity by flow injection analyze chemiluminescence method. VT incidence was decreased similiar to that antiinfarct effect profile in 3- NP treated groups. Maximum protective effect against VT incidence was seen by administration of 3-NP two days before experiment. There is no statistically significant difference of VF incidences. Although the decrease of VT incidence was blocked by 5-HD, L-NAME, MPG or SOD+CAT, only 5-HD group showed statistically significant difference.100 In conclusion, this study defines a method that provides a long term protection against ischemia reperfusion injury caused by the chemical preconditioning induced by 3-NP. In addition, it is determined that in chemical preconditioning induced by 3-NP, the opening of mito Katp channels and formation of ONOO" by interaction of NO and released free radicals were mediate the antiinfarct effect.