Rotator kılıf yırtıklarında omuz ağrısı ve fonksiyonelliğinin incelenmesi
Shoulder pain and investigation of functionality inrotator cuff tears
- Tez No: 716249
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM CANBORA, DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY ALTUNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma rotator kılıf yırtığı olan hastaların omzunun ağrı, eklem hareket açıklığı (EHA), günlük yaşam aktiviteleri (GYA), endurans ve kuvvetinin sağlıklı bireylere göre etkilenim riskini ne oranda arttırdığını incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde tedavi gören 25-75 yaş arası olan, 22 rotator kılıf yırtığı (RKY) olan hasta ve 22 sağlıklı birey (SB) olarak toplam 44 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş, kilo, cinsiyet, sigara kullanımı, baskın taraf omuz ve etkilenen taraf omuz gibi bilgileri kaydedildi. Hastaların EHA' sı dijital gonyometreyle, kas kuvveti dijital el kantarı ile ağrı şiddeti VAS ölçeği ile, omuz ve üst ekstremite fonksiyonel hareketliliği SST, CMS, TFAST testleri ile değerlendirildi. Değerlendirme ölçeklerinin iki grupta etki büyüklüğü ve risk katsayısı belirlendi. RKY' ye sahip bireylerde omuzdaki güçsüzlük riskinin 4,2 kat (,740) daha fazla arttığı bulundu. RKY olgularında omuz rotasyonları ve omzun günlük aktivitelerinin azalması riskinin 1,833 kat daha fazla arttığı bulundu. RKY olgularında istirahat halindeki omuz ağrısı görülme riskinin 3,5 kat (d=,700) daha fazla arttığı gece ağrısı görülme riskinin 4,4 kat (,793) daha fazla arttığı bulundu. RKY olgularında abduksiyon EHA azalmasının görülme riskinin 1,909 kat daha fazla arttığı, fleksiyon EHA azalmasının görülme riskinin 7 kat arttığı bulundu. Sonuç olarak RKY' de omuza ait ağrı, EHA, GYA, endurans ve kuvvet olumsuz yönde etkilenmektedir. RKY olgularında sağlıklı bireylere göre omuz baş üstü aktivite açıklığı azalması riski 7 kat, omuzda gece ağrısı olması riski 4,4 kat, omuz kas kuvvetini azalması riski 4,2 kat daha fazla artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study has planned to aim of examine the how much increase the risk of being affected that pain, range of motion(ROM), daily life activities(DLA), endurance and strength of shoulder of the patients with rotator cuff tear compared to healty individuals. A total of 44 individuals, 22 patients with rotator cuff tears (RCT) and 22 healthy individuals (HI), aged 25-75 years, who were treated in Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, were included in the study. Information such as age, weight, gender, smoking, dominant side shoulder and affected side shoulder of the patients were recorded. The joint ROM of the patients was measured with a digital goniometer, muscle strength was measured with a digital hand scale, the pain intensity was evaluated with the VAS scale, and the functional mobility of the shoulder and upper extremity was evaluated with the SST, CMS, and TFAST tests. The effect size and risk coefficient of the evaluation scales were determined in two groups. In individuals with a rotator cuff tear, the risk of weakness in the shoulder is 4.2 times (.740) more than in healthy individuals. It was found that the risk of shoulder rotations and decreased amount of DLA of the shoulder has increased 1.833 times more in cases of RCT. It was found that in patients with RCT, the risk of shoulder pain at rest increased 3.5 times (d=.700), the risk of night pain increased 4.4 times (.793). It was found that the risk of decrease in abduction ROM increased 1.909 times in cases with RCT, and the risk of decrease in flexion ROM increased 7 times. As a result, shoulder pain, joint ROM, DLA, endurance and strength are adversely affected in RCT. In cases of RCT, the risk of decreased activity range above the shoulder increases 7 times, the risk of night pain in the shoulder increases 4.4 times, the risk of decreased shoulder muscle strength is 4.2 times.