Stent trombozlu hastalarda GPIIb/IIIa polimorfizminin, faktör V leiden ve protrombin gen mutasyonlarının belirlenmesi
The İnvestigation of GPIIb/IIIa polymorphism, factorV leiden and prothrombin gene mutations in patients with stent thrombous
- Tez No: 142046
- Danışmanlar: PROF. ADNAN MENEVŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Koroner arter hastalığı dünya çapında kardiyovasküler kökenli ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Son yıllarda bir dizi trombosit glikoproteinin gen polimorfizminin trombosit yüzey reseptörleri üzerinde yapısal ve işlevsel farklılıklara neden olduğu; bu farkların da kardiyovasküler hastalık riskini artırdığı bilinmektedir42. Glikoproteinler plak agragasyonu ve tromboz oluşumunu düzenleyen en önemli trombosit membran reseptörüdür35. Fibrinojen GPIIb/IIIa reseptörünün ligandıdır ve trombosit agregatmm çoğalmasından sorumludur. Miyokardiyal infarktüs gibi birçok koroner arter hastalığı ile Glikoprotein Ilb/IIIa kompleksinin ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada stent taşıyan koroner arter hastalarında GPIIb/IIIa geni intron 2 polimorfızmleri ile koroner arter hastalığına yakalanma arasındaki ilişkiyi çalıştık. Çalışmaya 46 damar içi stent takılmış koroner arter hastası dahil edilmiştir. DNA' 1ar tam kandan izole edildikten sonra genotipler PCR-RFLP yöntemiyle belirlenmiştir. Sonuç olarak; GPIIb/IIIa polimorfızmi piA2A2 genotipinin koroner arter hastalığı yaygınlığı ve ciddiyeti ile istatistiksel ortalama olarak ilişkili olduğugösterilmezken; SAT ile ilişki gösterilmiştir. Diğer taraftan FVL mutasyonu ile protrombin gen mutasyonlarının koroner arter hastalığı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
54 7. SUMMARY Coronary artery disease is the leading cause of cardiovascular mortality around the world. Over the past several years, a number of platelet glycoprotein gene polymorphisms causing structural and functional alterations of platelet surface receptors have been reported with increased risk of cardiovascular diseases42. Glycoprotein Ilb/IIIa is the most important platelet membrane receptor that mediates the process of platelet aggregation and thrombus formation35. Fibrinogen is the ligand for GPIIb/IIIa receptor and responsible for the amplification of the aggregation response. It is thought that glycoprotein Ilb/IIIa molecule is associated with coronary artery disease. In this study we investigated the patients with stent thrombous and the association between the GPIIb/IIIa polymorphism and stent thrombous. In this study, 46 patients with stent implantation and coronary artery disease were studied. After the extraction of genomic DNA from whole blood, genotypes were determined using standard PCR-RFLP method. In conclusion, the P1A2A genotype of GP Ilb/IIIIa polymorphism was found to no significant association with the extent and severity of coronary artery disease and found to significant association with subacute thrombosis. On the55 other hand, there is no statistically significant relationship between FVL and Prothrombin gene mutations and coronary artery disease.