Effects of Resolvin D1 on blood-brain barrier disruption induced by Angiotensin II
Resolvin D1'in anjiyotensin II tarafından indüklenen kan-beyin bariyeri bozulması üzerindeki etkileri
- Tez No: 955337
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Moleküler Tıp, Nöroloji, Physiology, Molecular Medicine, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hücresel ve Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kronik hipertansiyon, kan-beyin bariyerinin (KBB) ve nörovasküler ünitenin (NVU) bütünlüğünü bozarak serebrovasküler disfonksiyon ve nörodejeneratif hastalıkların ilerlemesinde önemli bir rol oynar. Antihipertansif ilaçlarla hipertansiyon kontrol altına alınabilse de mevcut tedavi yaklaşımları kardiyovasküler ve serebrovasküler yapılarda oluşan tüm hasarı geri döndüremez. Rezolvin D1 (RvD1) gibi özel çözümleyici aracılar, hipertansif koşullar altında nöroenflamasyonu azaltma/ortadan kaldırma ve KBB bütünlüğünü yeniden sağlama potansiyeli taşıyan umut verici adaylar arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, RvD1'in kronik hipertansiyona bağlı KBB bozulmasını hafifletmedeki terapötik etkisi araştırılmıştır. Fare beyin mikrovasküler endotel hücreleri (bEnd.3) kullanılarak oluşturulan in vitro KBB modelinde hücre canlılığı, transendotelyal elektrik direnci (TEER), sodyum flöresin (NaFl) geçişi ve klaudin-5, kaveolin-1 (Cav-1) ile majör taşıyıcı süper ailesi alan içeren protein 2a (Mfsd2a) protein miktarları tespit edildi. Çalışmanın in vivo kısmında, ozmotik mini pompalar aracılığıyla uygulanan anjiyotensin II (Ang II, 1000 ng/kg/dk) infüzyonu ile kronik hipertansiyon modeli geliştirildi. Bu modele sahip farelere 5 gün boyunca periton içi enjeksiyon yoluyla RvD1 (3 μg/kg/gün) uygulandı. KBB bütünlüğü; Alexa Fluor-594 ile konjuge edilmiş sığır serum albümininin (BSA) sızıntısı, klaudin-5, Cav-1 ve Mfsd2a proteinlerinin kantifikasyonu ile değerlendirildi. Ek olarak, beyindeki mikrovasküler hasarın belirlenmesi amacıyla Prusya mavisi ve astrositozun incelenmesi içinse glial fibriler asidik protein (GFAP) immünofloresan boyaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Chronic hypertension is a major contributor to cerebrovascular dysfunction and the progression of neurodegenerative disease through disruption of the blood-brain barrier (BBB) and neurovascular unit (NVU). Although hypertension can be controlled by antihypertensive medications, therapeutic approaches cannot fully ameliorate the damage to the cardiovascular and cerebrovascular structures. Specialized pro-resolving mediators such as Resolvin D1 (RvD1) have emerged as a promising candidate for improving neuroinflammation and restoring BBB integrity under hypertensive conditions. In this study, we investigated the therapeutic potential of RvD1 in attenuating BBB disruption induced by chronic hypertension. An in vitro BBB model was established using mouse brain microvascular endothelial cells (bEnd.3) and following Ang (Angiotensin) II and/or RvD1 administration, cell viability, transendothelial electrical resistance (TEER), paracellular permeability of sodium fluorescein (NaFl), and expression of claudin-5, caveolin-1 (Cav-1), and major facilitator superfamily domain 2a (Mfsd2a) were assessed. In parallel, chronic hypertension was induced in mice via Ang II (1000 ng/kg/min) infusion using osmotic mini pumps. Then, hypertensive animals were intraperitoneally treated with RvD1 (3 μg/kg/day) for 5 days. BBB integrity was evaluated via quantification of Alexa Fluor 594 conjugated bovine serum albumin (BSA) leakage and, claudin-5, Cav-1, and Mfsd2a expressions. In addition, Prussian blue staining was performed to assess microvascular damage, and glial fibrillary acidic protein (GFAP) immunofluorescence staining was conducted to evaluate astrogliosis.