Brucella melitensis dış membran antijeninin lipozom formulasyonlarının farelerde oluşturduğu sıvısal bağışık yanıtın incelenmesi
Investigating the humoral immun responce of brucella melitensis outer membrane antigen encapsulated with liposom formulations in mice
  1. Tez No: 142052
  2. Yazar: FATMA KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bruselloz dünyanın pek çok ülkesinde yaygın ve ekonomik yönden önemli bir zoonotik hastalıktır. Ülkemizde brusellozla mücadele, hayvanların aşılanması ile yapılmaktadır. Koyunlar için Brucella melitensis REV-1 aşısı kullanılmaktadır. Daha yüksek etkili, yan etkisi az, insanlara da uygulanabilecek olan yeni ve etkili aşı türlerinin araştırılmasına ve geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada brusella dış membran antijenlerinin, optimum etkiye sahip lipozom forrnülasyonuyla birleştirilerek uzun etkili antijenik uyarım sağlamayla, yüksek immünolojik değerde brusella aşısı hazırlanması ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda Brucella melitensis REV-1 aşı susunun hücre membram izole edilerek lipozom ile kaplanmış ve farelerde oluşturduğu sıvısal bağışık yanıt Wright aglütinasyon yöntemi ile antikor titrelerine bakılarak araştırılmıştır. İstatistiksel analiz sonuçları, Brusella dış membramna ait ekstraktın farelerde bağışık yanıt oluşturmak bakımından başarılı olduğunu göstermektedir. Yalmzca“Brusella Dış Membram”verilen ve“lipozomla kaplanmış Brusella dış membram”verilen gruplar arasında ve“canlı attenüe Brucella melitensis REV-1 aşısı”verilen ve“lipozomla kaplanmış Brusella dış membram”verilen gruplar arasında antikor titresi bakımından anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Sonuç olarak, farelerde sıvısal bağışık yanıt oluşturmayı amaçlayan çalışmamızın sonuçlarının subunit Brusella aşısı geliştirme çabalan içerisinde yer alabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte elbette değişik lipozom formülasyonları ve Brusella dış membranına ait değişik ektraksiyon yöntemleri kullanılarak, yapılan bu çalışmanın geliştirilmesi gerekliliği açıktır.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is an economically important zoonotic disease that is widespread all over the world. In our country the prevention has been made by vaccination of animals. For ewes Brucella melitensis REV-1 vaccine has been used. A more attractive vaccine with less side effect is need to be improved and should be applied to human. In this study it was aimed to determine a strong immune mediated Brucella vaccine by encapsulating the Brucellar outer membrane antigens with the optimum liposome formulation. In our study the outer membrane of the Brucella melitensis REV-1 vaccine strain was isolated and encapsulated with liposome and the humoral immune response in mice was investigated by examining the antibody titers with Wright agglutination method. The statistical analyses show that the Brucella outer membrane extract is successful for having humoral immune response in mice. Between the groups“Brucella outer membrane”and“Brucella outer membrane encapsulated with liposome”and between the groups“Live attenuated Brucella melitensis REV-1 vaccine”and“Brucella outer membrane encapsulated with liposome”statistically significant difference was determined in case of antibody titers. As a result it is thought that the results of our study that aimed to investigate humoral immune response in mice, have thought to be with the investigations that are trying to determine a subunit Brucella vaccine. However, the study has to be improved with different liposome formulations and different extraction methods of Brucella outer membrane.