Değişik kategorilerdeki Türk bayan basketbolcuların fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin incelenmesi
Study of physical and physiological profiles of Turkish women basketball players in different categories
  1. Tez No: 142062
  2. Yazar: ASUMAN BORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
62- 7. ÖZET Bu araştırmanın amacı değişik kategorilerdeki Türk bayan basketbolcuların fiziksel ve fizyolojik profillerinin değerlendirilmesi ile kategoriler arasında karşılaştırma yapmaktır. Bu araştırmaya MTA takımından 30, Kayseri TED Kolej spor takımından 10 sporcu olmak üzere toplam 40 bayan basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan deneklere aerobik güç, anaerobik güç görsel sağ el ve sol el reaksiyon zamanı, sağ el ve sol el pençe kuvveti, vücut yağ yüzdesi, istirahat laktik asit ve yorgunluk laktik asit tolerans testleri uygulanmıştır. Deneklerin yaş, boy ve vücut ağırlığı ortalama değerleri sırasıyla minikler kategorisinde 12,60±0,51 yıl, 157,70±5,80 cm, 42,10±4,58 kg; yıldızlar kategorisinde 15,70±0,80 yıl, 165,10±10,00 cm, 56,70±6,99 kg; gençler kategorisinde 17,40±0,69 yıl, 172,20±7,82 cm 60,40±9,05 kg; büyükler kategorisinde 23,40±0,67 yıl 175,00±6,11 cm, 65, 70±6,51 kg olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesinde, grupların aritmetik ortalama ve standart sapmaları S.P.S.S. 11.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Gruplar arasındaki fark, tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) ile değerlendirildi. Araştırma sonucunda minikler- büyükler arasında boy, vücut ağırlığı, spor yaşı, sol el pençe kuvveti, sağ el görsel reaksiyonu, maksimal anaerobik güç değerlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Minikler- gençler arasında boy, vücut ağırlığı sol el ve sağ el pençe kuvveti maksimal anaerobik güç değerleri bakımında anlamalı farklılıklar bulunmuştur. Minikler-yıldızlar arasında vücut ağırlığı, sol el pençe kuvveti, sağ el pençe kuvveti anaerobik güç değerleri bakımından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar literatür ile benzerlik içerisindedir.
Özet (Çeviri)
-63 8. ABSTRACT The main aim of this research was to compare the physical and physiological profiles of Turkish women basketball players in different categories. For the research, a total of 40 athletes participated voluntarily, 30 athletes from the MTA team, and 10 from Kayseri TED college. To the participants, aerobic power, aerobic power visual left and right hand reaction time, left and right hand grip strength, body fat rate, rest lactic acid and tirendness lactic acid tolerance tests were applied The physical values mean profile of the participants were as follows: for the littles, height 157,70±5,80cm, body weight 42,10+4,58kg; for the stars 165,10+ 10,00cm, body weight 56,70±6,99kg, for the youth, height, 172,20±7,82cm, body mass 60,40±9,05kg, in the grown ups, the height was 175,00±6,1 1cm, and the body mass 65,70±6,51kg. The results were evaluated by using the S.P.S.S. 11.0 software program to find the arithmetic mean and the Standard deviation. Ttr differences amongst groups were evaluated with the one way arithmetic variant analysis (one-way ANOVA). Upon comparing the littles with the grown ups, there were significant differences among the height, body weight, sports age, left hand grip strength, right hand-visual reaction, and the maximal anaerobic values. There were significant differences in the height, body weight, left hand and right grip strength, and the maximal anaerobic strength values among the littles and the youths. There were significant differences in the body weight, left and right hand grip strength, and anaerobic strength values among the littles and the stars The results gained at the end of this research show resemblance to the literature.