C vitamini uygulanan diyabetik sıçanlarda soleus kasında glikojen ve antioksidan kapasitenin araştırılması
Effects of vitamin C on soleus muscle glycogen and oxidative events in experimental diyabetic rats
  1. Tez No: 142063
  2. Yazar: EMRE ÖZGÜR BULDUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Artmış veya kontrolsüz oksidatif aktivite kronik diyabetik durumla ilgili komplikasyonların patogenezinde önemli rol oynamaktadır. Hiperglisemi, prooksidan/oksidan dengesini bozarak serbest radikal oluşumunda artışa ve antioksidan miktannda azalmaya yol açmaktadır Streptozotosin (STZ) deneysel diyabet oluşturmada kullanılan bir ajandır. Diyabette çizgili kas glikojen düzeylerine ait farklı bulgular yayınlanmıştır. Bu çalışmada STZ diyabetik deneklere, diyabetiklerde eksikliği gösterilmiş olan antioksidan etkili C vitamini (AA) uygulamasının, soleus kası glikojen düzeyleri ve oksidatif olaylarla etkileşiminin gözlenmesi planlandı. Araştırmada 38 adet, 200±20 gr.hk yetişkin erkek Wistar Albino sıçan 4 gruba ayrılarak kullanıldı: 1. Kontrol (n=9), 2. Vitamin C (n=9, 21 gün i.g., 20 mg/kg), 3. Diyabet (n=10, STZ 45 mg/kg ip deney başlangıcında tek doz), 4. Diyabet + Vitamin C ( n=10, 2 ve 3.gruptaki uygulamalar birlikte yapıldı). Deney başında ve sonunda beden ağırlıkları, açlık kan şekerleri ölçüldü. Deney bitiminde soleus kasları çıkarılarak tartıldı, AA, Tiyobarbitürik asit reaktivitesi (TBARS), Glutatyon (GSH), Nitrit + nitrat (NOx) ve glikojen düzeyleri ve kan AA düzeyleri ölçüldü. Anova varyans ve Mann- Whitney U testleri ile karşılaştırıldı. PO.05 değerleri anlamlı kabul edildi. Diyabet gruplarında beden ve kas ağırlığında belirgin düşmeler görüldü. Diyabetiklerde kasta AA, GSH ve NOx düzeylerinin düşük, Malondialdehit (MDA) ve glikojen düzeylerinin yüksek olduğu tespit edildi. Vitamin C uygulamasıyla kasta ve kanda AA düzeyinin kısmen arttığı görüldü. Yine diyabet grubuna C vitamini uygulaması ile kasta GSH, NOx ve glikojen düzeyinde bir artış buna karşılık MDA düzeyinde bir azalma tespit edildi. Sonuç olarak, diyabetiklerde C vitamini kullanımının metabolik ve oksidan olaylara etkili olabilmesi için büyük doza gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Increased or uncontrolled oxidative activities play important roles on the pathogenesis of the complications related to chronic diabetic condition. Hyperglycemia causes increasing in the formation of free radicals and reducing in antioxidant amounts by disturbing the pro-oxidant / oxidant balance. Streptozotocin (STZ) is an agent used in creating experimental diabetes. Varying findings have been reported about the striated muscle glycogen levels in diabetes. In this study, it was planned to observe interaction of vitamin C (AA), of which deficiency has been shown in diabetics, with soleus muscle glycogen levels and oxidative events on STZ-diabetic subjects. In the study, 38 male adult Wistar Albino rats with weights 200±20 g were used by separating them into four groups: 1st group: Control (n=9), 2nd group: Vitamin C (n=9, 21 days, i.g., 20 mg/kg), 3rd group Diabetes (n= 10, STZ 45 mg/kg i.p. single dose in the beginning of the experiment), 4th group: Diabetes + Vitamin C ( n=10, applications for 2nd and 3rd groups were performed together). Body weights and fasting blood glucose were measured at the beginning and end of the experiment. Soleus muscles were removed and weighed at the end of the experiment, and AA, Thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), Glutathione (GSH), Nitrite + nitrate (NOx) and glycogen levels, and blood AA levels were measured.