Ortaöğretim kurumlarındaki sporcu öğrencilerin fiziksel performanslarının ve akademik başarılarının incelenmesi
The evaluatıon of sports students'physical performances and academic gains in secondary schools
- Tez No: 142068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
86- ÖZET Bu çalışmaların amacı yaşlan 14-16 arası değişen sporcu öğrenci grubuyla, sadece beden eğitimi dersine giren öğrencilerin, motorik özelliklerini, vücut kompozisyonu değerlerini karşılaştırarak fazladan yapılan takım çalışmalarının sporcu öğrencilere fiziksel olarak neler kattığını görmek, bunun yanında da sporun akademik başarıyı destekleyip desteklemediğini bulmaktır. Çalışmaya değişik spor branşlarında oyuncu olarak faaliyet gösteren 44 öğrenci ile, herhangi bir spor dalıyla özel olarak ilgilenmeyen ve sadece Beden Eğitimi dersiyle yetinen 44 öğrenci olmak üzere 88 denek katılmıştır. Denekler Ankara Anıttepe Lisesi spor salonunda ve Ted Polatlı koleji spor salonunda testlere tabi tutulmuşlardır. Deney grubu öğrencileri 3-4 gün haftalık antrenman yaparak, kontrol grubu ise sadece beden eğitimi derksiyle yetinerek bu testlere katılmışlardır. Her iki gruptaki deneklerden elde edilen verilerin istatistiksel analiz t-testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
87- ABSTRACT The purpose of this study is to observe the physical contributions of additional team exercises to the sports students by comparing sports students' motor features, body composition values whose ages are between 14-16 and the students who only taking part in Gymnastics courses and moreover to find out if sports support the academic success. 84 subjects took part for the study who 44 of them involve as players in various sports branches and 44 students who are not involved with any of sports branches only taking part for Gymnastic courses. Subjects were administered tests in Anıttepe Lisesi Gym and Ted Polatlı College Gym. The students of experiment by making exercises for 3-4 weeks and the control group only having gymnastic lesson took part for these tests. The statistical analysis t-tests of the data collected from both groups has been made. And its level of meaning has been investigated in (p < 0.01) interval. In the anthropometric measurements of the groups who took part in the study as experiment and control groups no major differences were recorded. These values were determined at the very beginning of the study as height, age and weight. For the evaluation of motor values meaningful differences were recorded for the force of left claws and shuttle run values in p < 0.01 intervals. The body composition values of the subjects is determined with the various calculations made form different parts of body only the value of abdominal has been found meaningful in p < 0.01 interval. For the evaluation of academic success level a meaningful difference in level of p < 0.01 has been observed. Consequently the students from the experiment group are more successful as academically.