Ortaöğretim kurumlarındaki sporcu öğrencilerin kişisel uyum ve sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi (Adıyaman ili Gölbaşı ilçesi örneği)
An examination on tkhe level of socialization and personal adaptation of the students who engage in sports in the secondary schools (Adıyaman Gölbaşı sample)
- Tez No: 294354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada; Adıyaman ili Gölbaşı ilçesindeki 2010 ? 2011 Eğitim öğretim yılında ortaöğretim kurumlarında ?yatılı eğitim ve normal eğitim gören, lisanslı olarak spor yapan ve spor müsabakalarına iştirak eden 82 kadın ve 124 erkek olmak üzere toplam 206 sporcu öğrencinin kişisel ve sosyal uyum düzeyleri? incelenmiş, sporcuların kişisel bilgilerinden de elde edilen sonuçlar doğrultusunda Bağımsız Değişkenlere göre sporcu öğrencilerin kişisel ve sosyal uyum düzeyleri arasındaki farklılıklar ve benzerlikler ortaya konmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Hacettepe Kişilik Envanteri'' (HKE) ve Sosyotropi ve Otonomi ölçeği? (SOSOTÖ) kullanılmıştır. Yatılı ve normal eğitim gören sporcu öğrencilerin kişisel ve sosyal uyum düzeyleri arasında fark olup olmadığını belirlemek için ölçeklerden elde edilen bilgiler Varyans analizi, Kruskal wallis, Mann Witney U ile İkili grupların karşılaştırılması için Bağımsız t-testi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştirAraştırma sonucunda sporcu öğrencilerin ?Hacettepe Kişilik Envanteri ve Sosyotropi Otonomi Ölçeği?nden aldıkları puanların sporcu öğrencilerin ?yaş, cinsiyet, spor yapma süresi, anne ve babanın eğitim durumu, aile tipi, ailenin gelir durumu, yatılı ve normal eğitim alma durumuna göre incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı (p>0,05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
İn this study, we examined two different groups of sporter students? personal and social harmony levels. Those two groups are ?boarding school students and normal school students?. With the help of results obtained from sportive?s personal knowledges, it has been compared that as if students? personal and social armony level vary according to the independent factors. At the end differences and similarities have been put forthed between these two groups of students? personal and social harmony levels. Our pattern is 206 licanced sportive students -consisted of 82 female and 124 male- that participated in 2010-2011 Education and Training Term.In this study, as the data collecting instrument, Personal Information Form developed by researcher, ``Hacettepe Personality Inventory?? and ``SocioTrophy and Othonomy Scale?? have been used. Datas obtained from Measurments to identify is there any difference between students? personal and social harmony level, Variance Analysis, Kruskal Wallis, Mann Wirney U and -to compare binary groups- T test have been used. In this research 0,05 was accepted as signification level. When athlete students? ages, sexuality, exercise period, parents? cultural and educational level, family type, family?s financal stuation are took into account ?under the light of Hacettepe Personality Inventory and Socio Trophy Scale- in this research result, it has been observed that there is no any meaning full statistical Difference(p>0,05).