Tip 2 diyabetes mellituslu asemptomatik hastalarda sessiz miyokard iskemisinin tespitinde Tc-99m MIBI miyokard perfüzyon spect'in tanı değeri
The diagnostic value of Tc-99 m MIBI myocard perfusion spect in the detection of silent myocardial ischemia in the patients with asymptomatic type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 142087
  2. Yazar: COŞKUN AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
I TIP n DIYABETES MELLITUS'LU ASEMPTOMATIK HASTALARDA SESSİZ MİYOKARD İSKEMİSİNİN TESPİTİNDE Tc-99m MIBI MİYOKARD PERFÜZYON SPECT'İN TANI DEĞERİ ÖZET Bu çalışmada Tip 2 Diyabetes Mellitus'lu (DM) asemptomatik hastalarda koroner damar hastalığı ve sessiz myokardiyal iskeminin tespitinde Tc-99m MIBI myokard SPECT'in tam değerini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, Tip 2 DM'lu olduğu bilinen 35 hasta ve hiçbir kardiyak şikayeti olmayan 15 gönüllü kişi (kontrol grubu olarak) çalışmaya dahil edildi. Hastalar ve gönüllülere Tc-99m MIBI miyokard perfüzyon SPECT, ekokardiyografi ve stres egzersiz tolerans testi (ETT) uygulandı. Tc-99m MIBI miyokard perfüzyon SPECT de iskemi veya infarkt tespit edilen hastalara CT (computed tomography) koroner anjiyografi yapıldı. Hastaların ve kontrol grubunun hepsinin koroner arter hastalığı riski yönünden biyokimyasal olarak lipid profilleri incelendi. Sonuçlar hem görsel hem de istatistiksel olarak değerlendirildi. Bu değerlendirmeler sonucunda, çalışmaya dahil edilen 35 Tip 2 DM'lu hastada yüksek oranda (%25.71) sessiz miyokardiyal iskemi saptandı. Sintigrafide iskemi veya infarkt tespit ettiğimiz 9 hastanın 4'ünde CT koroner anjiyografide ciddi koroner damar hastalığı bulguları saptandı (%44.4). CT koroner anjiyografide koroner damar hastalığı tespit edilen 4 hastanın hepsinde ekokardiyografilerinde sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu, E TT'inde is kemik p atern v e b iyokimyasal analizlerinde koroner a rter hastalığı yönünden yüksek risk tespit edildi. Yaptığımız istatistiki değerlendirmelerde Tc-99m MIBI miyokard perfüzyon SPECT, CT koroner anjiyografi, ekokardiyografi, ETT, HbAlc, koroner arter hastalığı riski ve diyabet süresi arasında anlamlı korelasyonlar bulundu. Sonuç olarak; Tc-99m MIBI miyokard perfüzyon SPECT'in Tip 2 DM'lu hastalarda koroner kalp hastalığını ve sessiz miyokardiyal iskemiyi tespit etmede kullanılabilecek güvenilir ve non-invaziv bir yöntem olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
II THE DIAGNOSTIC VALUE OF Tc-99m MIBI MYOCARD PERFUSION SPECT IN THE DETECTION OF SILENT MYOCARDIAL ISCHEMIA IN THE PATIENTS WITH ASYMPTOMATIC TYPE H DIABETES MELLITUS SUMMARY In this study, we aimed to evaluate the diagnostic value of Tc-99m MIBI myocard perfusion SPECT scintigraphy in the detection of coronary artery disease and silent myocardial ischemia in the patient with asymptomatic Type II Diabetes Mellitus (DM). For this purpose, 35 patient with Type II DM and 15 volunteers without any cardiac symptom for the control group were included in this study. Exercise tolarance test (ETT), echocardiography and Tc-99m MIBI myocard perfusion SPECT scintigraphy were performed to the patient and volunteers. CT coronary angiography was performed in the patient with coronary ischemia or infarct detected in Tc-99m MIBI myocard perfusion SPECT scintigraphy. Biochemical analyses lipid profile of the patient and the volunteers were evaluated for the risk of coronary artery disease. The results were analysed and compared visually and statistically. The data of the present study revealed that silent myocardial ischemia was found at a high rate (25.71%, n=9) in 35 patient with Type II DM. Severe coronary artery disease in CT coronary angiography was detected in four of nine patients with ischemia or infarct in Tc-99m MIBI myocard perfusion SPECT scintigraphy (44.4%). Left ventricular diastolic disfunction in echocardiography ischaemic pattern in ETT and high risk of coronary artery disease according to biochemical analysis were detected in the same four patients. At the end of statistical evaluation, we found that Tc-99m MIBI myocard perfusion SPECT showed significant correlations with CT coronary angiography, echocardiography, ETT, HbAlc, risk of coronary artery disease and diabetic age in diabetic patient with coronary artery disease. In conclusion; we concluted that Tc-99m MIBI myocard perfusion SPECT scintigraphy is a reliable and non-invasive method, which can be used to detect silent myocardial ischemia and coronary artery disease in the patients with Type II DM.