Multiple Sklerozlu hastalarda beyin spect bulguları
Brain perfusion spect findings in patient with multiple sclerosis
  1. Tez No: 142101
  2. Yazar: REZAN BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET MULTIPLE SKLEROZLU HASTALARDA BEYİN PERFÛZYON SPECT BULGULARI Mutiple Skleroz (MS) santral sinir sisteminin (SSS) relaps ve remisyonlarla seyreden, demiyenilizasyonla karakterize kronik bir hastalığıdır. SSS 'de miyelin yıkımı sonucu MS plakları olarak adlandırılan demiyelizan plaklar oluşur. Bu plakların lokalizasyonuna göre belirti ve bulgular ortaya çıkar. Bu çalışmada MS'li hastalarda kortikal perflizyon değişikliklerinin mevcut olup olmadığım ve varsa bunların kognitif fonksiyon bozuklukları ile ilişkisini ortaya koymaya amaçladık. Poser tam kriterlerine göre kesin MS tanısı konulmuş ve sınıflandırılmış 25 hasta, kontrol grubu olarak öykülerinde hiçbir sistemik ya da nörolojik ve psikiyatrik yakınması olmayan 15 gönüllü kişi dahil edildi. Hastaların tümünde klinik olarak öngörülen lezyon lokalizasyonunun görüntülenmesi amacıyla beyin MRI incelemesi yapıldı. Hastalar ve gönüllülere 99mTc-HMPAO beyin perflizyon SPECT çalışması uygulandı. Sağ ve sol frontal, parietal, temporal, oksipital, serebellum, bazal ganglion ve talamus bölgelerine ilgi alanları çizildi (ROI). Herbir ilgi alanında tutulan radyoaktif madde miktarı (ortalama sayim/pixel cinsinden) total beyin ortalama sayımına oranlandı. 99mTc-HMPAO beyin perflizyon SPECT görüntülerinin görsel analizleri yapılarak hipoperflize alanlar belirlendi. Beyin perflizyon SPECT çalışmasındaki görsel değerlendirmede elde edilen bu alanlar, MRI 'da izlenen plaklar ve hasta/kontrol grubuna uygulanan kognitif fonksiyon testleri ile korele edildi. Hastalarda bilateral parietal bölgede belirgin hipoperfüzyon tesbit edildi. Hasta ve kontroller arasında kognitif fonksiyon testleri karşılaştıldığmda sözel bellek yönünden anlamlı fark bulunurken diğer testlerde belirgin bir fark yoktu. Hasta ve kontroller arasında OM kesitlerde; sağ inferior frontal / total beyin oranında (p=0.008), sol talamus / total beyin oram arasında (p=0.017) Koronal kesitlerde; sağ parietal / total beyin oranı arasında (p=0.043), sol parietal / total beyin oram arasında (p=0.017) İstatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edildi. Sonuç olarak özellikle MS 'de kortikal tutulumun gösterilmesinde beyin SPECT yönteminin basan ile kullamlabileceğini, bu sayede kortekste MS'e bağlı olarak meydana gelebilecek perflizyon değişikliklerinin ortaya konulabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Brain Perfusion SPECT Findings in Patient with Multiple Sclerosis Multiple Sclerosis (MS) is a chronic disease characterized by demyelination of the central nervous system (CNS) with relapse and remissions. Destruction of myelin in CNS causes demyelinating plaques called as MS plaques. According to the localization of these plaques, some findings and symptoms emerge. In this study, we aimed to investigate whether there is any change(s) in cortical perfusion in MS patients and, if present, the relationship of these changes with the cognitive function disorders. For this purpose, 25 patients classified and diagnosed as clinically definitive MS according to Poser's criteria and 15 simillarly age-and sex- matched healthy volunteers as the control group were included in this study. Brain MRIs of all patients were taken for the localisation of lesions. 99Tc-HMPAO SPECT was performed in all study subjects. Scans were analysed semiquantitatively by measuring tracer uptake ROIs. The ROIs were placed in the right and left frontal, parietal, temporal, occipital, cerebellum, basal ganglion and thalamus regions. A ratio of activity per pixel in the ROIs to the activity per pixel in the whole brain was calculated. Hypoperfused regions were determined visually 99Tc-HMPAO SPECT images. These regions were correlated with the cognitive function tests applied to patients/controls and with the plaques observed on MRI. Prominent hypoperfusion was present in the bilateral parietal regions in the patient group. There was not any significant association between plaque number obtained from MRI and hypoperfused region number obtained from SPECT. Additionally, neither plaque number nor hypoperfused region number showed a relationship with the disease duration and EDSS scores. When cognitive functions were compared in the patient and control groups, while there was a significant difference in terms of verbal memory, no significant difference was detected in terms of the remaining tests. Between patient and control groups, there were significant differences in the right inferior/whole brain ratio (p=0.008) and left thalamus/whole brain ratio (p=0.017) in the orbitomeatal section; in the right parietal/whole brain ratio (p=0.043) and left parietal/ whole brain ratio (p=0.017) in the coronal sections. In the present study, we think that brain SPECT can be successively used in the demonstration of cortical involvement seen in MS patients and it can show the possible perfusion changes in the cortical region due to MS.