Düşük doz kontrastsız helikal bilgisayarlı tomografi ile normal apendiksin görüntülenme sıklığı, kalınlığı ve lokalizasyonunun değerlendirilmesi
Frequency of visualization and thickness of normal appendix at non-enchanced low dose helical CT
- Tez No: 142106
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
62 8. ÖZET 8.1. TÜRKÇE Amaç: Akut apendisit tanısı ultrasonografi ile güvenilir bir şekilde konulabilmekte olup ultrasonografik tanı kriterleri büyük oranda belirlenmiştir. Ancak daha az kullanıcı bağımlı olması nedeniyle helikal BT kullanımı giderek artmaktadır. Bununla birlikte literatürde normal apendiksin boyut ve lokalizasyonunu belirlemeye yönelik az sayıda çalışma bulunmakta ve akut apendisit için kullanılan tanı kriterlerinde genellikle ultrasonografik kriterler temel alınmaktadır. Bu çalışmada, kontrastsız helikal BT ile normal apendiksin görüntülenme sıklığı, kalınlığı ve lokalizasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: 234 olguda, renal kolik nedeniyle yapılan, oral ya da intravenöz kontrast madde kullanılmadan gerçekleştirilen düşük doz helikal BT incelemeleri retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm incelemeler, helikal BT cihazı ile ( HiSpeed CT/i, GE Medical Systems, Milwaukee, Wise), 120 Kvp, 20 mA, 7 mm kesit kalınlığı, 3,5 mm kesit aralığı ve pitch:2 parametreleri kullanılarak elektif koşullarda gerçekleştirildi. Normal apendiksin görüntülenme sıklığı, çift duvar kalınlığı ve lokalizasyonu, olguların apendektomi öyküleri araştırılmadan önce kayıt edildi. Çift duvar kalınlığı, apendiksin intraluminal içeriğinin görülemediği olgularda maksimum transvers çap olarak kabul edildi. Intraluminal içeriğin görülebildiği olgularda ise maksimum transvers çaptan intraluminal içeriğin çapı çıkartılarak ölçüldü. Lokalizasyon, apendiks ile çekumun birleşim düzeyinin ileoçekal bileşke ile ilişkisine63 göre“aynı düzey”ya da“kaudal”, apendiks distal ucunun lokalizasyonuna göre“parakolik”,“retroçekal”,“pelvik”ya da“orta hatta uzanım gösteren”şeklinde tanımlandı. Bulgular: Apendektomi prevalansı %1 7(40/234) olarak belirlendi. Duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif tahmin değerleri ile güvenilirlik oranları sırasıyla % 71, %85, %96, %37 ve %73 olarak saptandı. Ortalama çift duvar kalınlığı, intraluminal içeriği bulunan apendikslerde 3,4 ± 0,66(SD)mm, bulunmayanlarda 5,1 ± 0,25 mm ölçüldü. Lokalizasyon, apendektomi öyküleri bulunmayan ve normal apendiksin izlenebildiği 137 olguda, apendiks distal ucuna göre % 63,5 (87/137) parakolik, % 15,3 (21/137) pelvik, % 12,4 (17/137) retroçekal, % 8,8 (12/137) orta hatta uzanım gösteren şeklinde belirlendi. Ilioçekal valvin de izlenebildiği olguların %78'inde (99/127), apendiks kökü ileoçekal valv düzeyinin kaudalinde, % 22'sinde (28/127) ileoçekal valv ile aynı düzeyde izlendi. Sonuç: Normal apendiksin büyük bir kısmı kontrastsız helikal BT ile saptanabilmektedir. Toplumumuzdaki normal apendiks boyutlarının bilinmesi yanlış negatif ve yanlış pozitif apendisit tanısında azalma sağlayabilir. Benzer şekilde, ultrasonografinin yeterli katkı sağlayamadığı“akut karın”olgularında gerçekleştirilen BT incelemelerinde normal apendiksin tanınabilmesi, akut apendisit ön tanısının dışlanmasını olanaklı kılabilir.
Özet (Çeviri)
64 8.2. İNGİLİZCE Purpose: Acute appendicitis can be accurately diagnosed by using ultrasonography (US). Sonographic diagnostic criterias greatly determined. However, helical CT is being used with increasing frequency because it is less operator dependent then is US. Our literature review failed to reveal studies in which thickness and localization of the normal appendices were systematically evaluated. The reported diagnostic criterias at CT is based on US results. In this study, the frequency of visualization, thickness and localization of the normal appendices at non-enhanced helical CT were evaluated. Material And Methods: Low dose helical CT scans obtained for renal colic assessment in 234 patients retrospectively reviewed. CT scans obtained with a single-detector helical CT (HiSpeed CT/i, GE Medical Systems, Milwaukee, Wise.) by using 7 mm collimation with reconstruction every 3.5 mm. 120 Kvp, 20 mA, and a pitch of 2.0:1.0 parameters were used. In addition, appendix was evaluated with maximum intensity projections (MIP) which taken from increased thickness for decreased noise. No contrast material was administered orally, rectally or intravenously. The frequency of visualization, thickness and localization of normal appendix were recorded being unaware of the patients history for the appendectomy. We documented the patient's history from their medical charts or by means of telephone contact. The maximum full thickness of the appendix was measured, if intraluminal content could not be recognized. If intraluminal content was recognizable, the maximum thickness of the two wall on either side of the content,65 with exclusion of the content, was measured. Localization of the appendix, according to relationship of the base of the appendix and the ileocecal valve described as the same or caudal, and according to localization of the tip of the appendix described as paracolic, retrocecal, pelvic or extending to the midline. Results: 40 of 234 patients had a past history of appendectomy ( 17%). Sensitivity, specificity, positive and negative predictive values and accuracy of visualization of normal appendix were 71%, 85%, 96%, 37% and 73%, respectively. When no intraluminal content was visualized, the mean thickness of the normal appendix was 5.1 mm ± 0,25 (SD). When intraluminal content was visualized, this area was excluded from the measurement, and the mean thickness was 3.4 mm ± 0,66 (SD). In cases past history of the appendectomy was not found and normal appendix could be visualized, localization of the appendiceal tip was determined as paracolic in 87 (63.5%) of 137 appendices, pelvic in 21 (15.3%), retrocecal in 17 (%12.4) and extending to the midline in 12 (8.8%). Ileocecal valve could be identified in 127 cases. The localization of the base of the appendix relative to the ileocecal valve was caudal in 99 (%78) cases, and same level in 28 (%22) cases. Conclusion: Normal appendix is frequently seen at nonenhanced helical CT. Knowing the normal thickness for the appendix can help reduce false positive and false negative diagnose of acute appendicitis when reviewing nonenhanced helical CT. At CT scans obtained for“acute abdomen”, when US can not give us adequately information, if normal appendix can be identified, diagnosis of acute appendicitis can be excluded.