Serebrovasküler malformasyonlarda metallaproteinazların immunhistokimyasal yöntemle incelenmesi
- Tez No: 142118
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada 14 AVM, 15 CM olgusuna ait doku örneklerinde, beş yapısal protein (Tenascin, Fibronektin, Laminin, MMP-2, MMP-9) immunhistokimyasal ekspresyonları incelenmiştir. Her histolojik damar katmanına ait ekspresyonun yoğunluğu belirlenen derecelendirme sistemine göre yapılmış ve karşılaştırmalı değerlendirmeleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki diğer araştırmalar da göz önüne alınarak tartışılmıştır. Çalışmada yapısal moleküler nitelikleri göz önüne alındığında CM ve AVM'lerin, normal damarlarda bulunan bazı matriks proteinlerini anormal yoğunluklarda ve anormal hücreler tarafından eksprese ettikleri saptanmıştır. CM' lar anjiojenik açıdan daha immatür ve anjioj enezin ilk safhalarında daha fazla eksprese edilen yapısal proteinleri içermektedirler. AVM'ler normal damar yapılarına daha yakın histomoleküler yapı sergilemektedirler. Embriyojenez açısından bakıldığında bu çalışma, CM'larm primitif kapiller ağın oluştuğu dönemde anjioj enezde meydana gelen bir sorun nedeniyle; AVM'lerin ise daha sonra arteryal ve venöz sistemlerin oluşmasını belirleyen hemodinamik aktivite ortaya çıktıktan sonra anjioj enezin maturasyon aşamasında oluşan gelişme sorunu nedeniyle oluştukları savım destekleyen bulgular sağlamıştır. Metalloproteinazlar AVM ve kavernomlarda ilk defa çalışılmıştır. Kavernomlarm AVM'lere göre daha fazla metalloproteinaz içermesi, kavernomların anjioj enezin ilk safhalarında oluşması ve anjioj enezin ilk safhalarında eksprese edilen proteinleri içermesi savım desteklemektedir. Bu bulgular kavernomlarm niçin daha az stabil bir damar duvarı içerdiğini kanıtlamaktadır. Bu çalışma verilerine dayanarak VM'larm oluşma nedenleri, klinik seyirlerinde görülen agrevasyonlar, klinik bulgu verme nedenleri, her alt grubun tedavi metodlarının neden değişik olduğu sorularına moleküler biyoloji açısından yeni ve tutarlı yanıtlar vermek mümkün olmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: AVM, Kavernom, MMP-2, MMP-9.
Özet (Çeviri)
ingilizce özet abstract In this study, immunehistochemical exression of five structural proteins (Tenascin, fibronectin, laminin, MMP-2, MMP-9) were studied in pathological preprations of 14 AVM's and 15 cavernomas specimens. Expression denstiy of stuctural proteins in every histologic layer of vessels are made according the explained grading system and comparative assesments are made. The obtained results were discussed in comparation with other researches in the literature. In this study, it is determined that cavernomas and AVM's exress normal vascular structural proteins in abnormal amounts and by abnormal cells. Cavernomas contain angiogenically more immature structual proteins which are exrpress in early phases of angiogeneses. AVM's express histomocular structures which are similar to normal vessels structures. From the view of embriogenesis, this study provided the finding that supported the hypothesis that cavernomas are formal because of a problem when primitive capillery webs are formed in angiogenesis and AVM's are formed during maturation phases of angiogenes after formation of hemodinamic activity whis results in formation of arterial and venous systems. Metalloproteinases in AVM's and CM' s were studied first time. Cavernomas contain more metalloproteinases then AVM's. This finding supports the hypothesis that cavernomas are being formed in early faces of angiogenesis and contain proteins which are expressed in early faces of angiogenesis. This finding explains why cavernomas have less stable vessel walls. By using data from this study from the point of view of molecular biology we can give new and constintent answers to questions about reasion of formation of vascular malformations and about different methots of thearapy of VM. KEY WORDS: AVM, Cavernoma, MMP-2, MMP-9. II