Epidural fibrozis ve yapışıklıkların önlenmesinde mitomisin-C, sodyum hyaluronat ve insan amnion sıvısının etkinliğinin sıçan laminektomi modelinde araştırılması
  1. Tez No: 142120
  2. Yazar: ZEKİ KÜLAHCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Lumbal cerrahiyi takiben, normal fizyolojik bir iyileşme süreci olarak oluşan epidural skar dokusu, ameliyat sonrası dönemde tekrarlayan ağrıları olan hastalarda BBCS'nun önemli etkenlerinden biridir. Tekrarlayan ağrıları olan hastalarda reoperasyonun güçlükleri ve komplikasyon risklerinin yüksekliğinden dolayı BBCS'nun diğer nedenlerinden ayırımı yapmak son derece önemlidir. Epidural fibrozisin engellenmesi veya enaza indirilebilmesi amacıyla, skaroluşum evrelerini bloke eden ilaçlar ve bir bariyer oluşturan biyolojik ve biyolojik olmayan çeşitli materyaller ile çalışmalar yapılmıştır. Biz de çalışmamızda sıçan laminektomi modelinde her grupta 10'ar sıçandan oluşan 4 grupta Mitomicin-C, İAS, SH 'in epidural skar dokusunu önleyici etkisini araştırdık. Kontrol grubunda saptanan skar dokulaermın tümü posteriyor lokalizasyonlu idi. Kontrol grubunda normal hasta populasyonuna benzer şekilde %44,4'ü grade- 3 skar dokusu, %33,3'ü grade- 2 skar dokusu, % 22,2'sinde grade -1 skar dokusu saptandı. Deneysel ilaç gruplarında belirgin bir skar dokusu saptanmadı, ancak Mitomicin-C grubunda 3 denek, İAS grubunda 2 denek ve SH grubunda 2 denekte gevşek yapılı kollojen liflerin birbiriyle demet oluşturmadığı fîbröz doku saptandı. Minimal dural yapışıklık mevcuttu. Grade- 1 olarak değerlendirdi. Deneysel ilaç gruplarımıza karşı bir reaksiyon ve komplikasyon gözlenmedi Epidual fîbrozisi istatiksel olarak anlamlı olarak (P=0. 0001) engellediğini saptadık 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Epidural scar tissue formation following lumbar surgery is a normal physiologic process. But it may also be an important cause of failed back surgery syndrome (FBSS) causing recurrent back pain. Differential diagnosis of FBSS is important. Because, there is an increased risk of complication in reoperation of the FBSS. There are many studies reported in the literature concerning prevention or minimazing epidural fibrosis. Medications, intervening scar formation at different stages, biologic or non-biologic membranes have been used in those studies. In this study, we have explored the effect of mitomycin-C, HAF and HA on epidural fibrosis formation. Experimental model consisted of 4 groups of rats each having 10. All of the scar tissues in control group was located posteriorly. In control group we have detected grade 3 scar tissue in % 44.4 of rats, grade 2 scar tissue in % 33.3 of rats and grade 1 scar tissue in % 22.2 of rats similar to normal patient population. We have not detected a very dense scar tissue in experimental groups. However 3 rats in mitomycin-C group, 2 rats in HAF group and 2 rats HA group demonstrated a loose fibrous tissue in which collagen fibers do not clusters. There was a minimal adhesion and it was thought as grade 1. We have observed no reaction to the medications used in this experiment. We have demonstrated that, mitomycin-C, İAS and SH have statistically preventive effects on experimental epidural fibrosis. 49