Deneysel medulla spinalis iskemisinde melatonin'in apeptozis üzerindeki etkinliği
- Tez No: 142121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Amaç: Spinal kord iskemisi. neden olduğu kötü nörolojik sonuçlar nedeniyle önemli bir mortalite ve morbidite sebeplerindendir. Torakoabdominal cerrahilerin önemli bir komplikasyonu olarak karşımıza çıkabilir. Çalışmamızda; iskemi sonrası doku hasarına katkıda bulunan eksitoksisite. serbest radikaller, inflamasyon gibi faktörler ile hücreyi apoptosis ile ölüme götüren süreçleri incelemek ve kuvvetli bir antioksidan. serbest radikal tutucu olan melatoninin. apoptozisteki etkinliğini tesbit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 48 adet tavşan kullanıldı. Denekler kontrol, iskemi ve tedavi olmak üzere 3 gruba ayrıldı. İskemi modeli oluşturulması sonrası denekler sakrifiye edilerek biokimyasal ve histopatolojik incelemeler için spinal kord doku örnekleri alındı. Bulgular: Biokimyasal bulgularda; iskemi sonrası GSH-Px enzim aktivitesinde düşme, MDA ve total nitrit seviyelerinde de yükselme gözlendi. Melatonin verilmesi sonrası da GSH-Px aktivitesinde artış. MDA ve total nitrit seviyelerinde azalma gözlendi. Tüm bu farkların istatistiksel yönden anlamlı olduğu gözlendi. Histopatolojik bulgularda; ortalama apoptotik hücre miktarının iskemi sonrası arttığını, melatonin verilmesini takiben de istatistiksel yönden anlamlı bir şekilde azaldığını tesbit ettik. Sonuç: Melatonin"in. bilinen antioksidan ve serbest radikal tutucu etkinliği ile iskemi sonrası oluşan, doku hasarı ve hücreyi apopitoz ile ölüme götüren süreçleri, ortadan kaldırdığını tesbit ettik. Bu etkisi nedeniyle melatonin' in. iskemi-reperfüzyon hasarında antiapoptotik ajan olarak rol alabileceğini düşündük. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thoracoabdominal aortic surgery is sometimes associated with significant spinal cord injuries that have potentially devastating neurological outcomes. This complication has been attributed to temporary or permanent cord ischemia secondary to aortic clamping during the operation. Neuronal injury arising from spinal cord ischemia is believed to result from diverse but interrelated processes such as glutamate-mediated excitotoxicity, nitric oxide overproduction, inflammation, apoptosis, and free radical generation. The aim of this study was to investigate the possible neuroprotective and ameliorating effect of melatonin in an experimental transient spinal cord ischemia model in rabbits. Spinal cord ischemia was produced in rabbits by occlusion of the the abdominal aorta approximately 1 cm below the renal artery for 25 min.The animals were randomly divided into three groups. (Sham-op, ischemia-reperfusion and treatment groups). After ischemia-reperfusion. the animals were sacrificed and received spinal cord specimens. Biochemical results showed a statistical significant decrease in MDA and NO levels, increase in GSH-Px levels in treatment group. Histopathological analysis revealed that the number of apoptotic cells was statistically lower in the treatment groups This study indicates that melatonin provide neuroprotection by preventing both the necrotic and apoptotic components of cell death after transient global spinal ischemia and may be effective as neuroprotective drugs for cerebrovascular surgery. 47