Peridural fibrozis ve yapışıklıklarının önlenmesinde Anti-Adhesion Barrier Gel'in (ADCON-L) etkinliğinin sıçanlarda oluşturulan laminatomi ve diskektomi modelinde araştırılması
  1. Tez No: 88618
  2. Yazar: SUAT BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER DOYGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Cerrahi girişime ragmen geçmeyen bel ağrısının en önemli etkeni olarak görülen epidural fibrozisin önlenebilmesi amacı ile pek çok biyolojik ve biyolojik olmayan materyaller denenmiştir. Bu materyallerin epidural fibrozisi yeterli oranda engellediği ve klinik düzelme ile uyumlu olduğu ise gösterilememiştir. Yeni geliştirilen ve bir karbonhidrat polimeri olan ADCON-L'in etkinliği sıçanlarda oluşturulan laminatomi + annular fenestrasyon modelinde araştırıldı. Grup l'de (n=15) laminatomi + annular fenestrasyon, Grup ll'de (n=15) laminatomi + annular fenestrasyon + ADCON-L uygulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many years numerous biologic and nonbiologic materials used to prevent peridural fibrosis that is considered most important causes of failed back surgery pain. None of these studies could have able to show a clear prevention of peridural fibrosis with clinical correlation. Effectiveness of a new introduced carbonhydrate polymer ADCON-L was i studied in a laminotomy + annular fenestration rat model. Laminotomy with annular fenestration were performed in Group I (n=15), same surgical procedures with application of ADCON-L in Group II (n=15).