Deneysel kafa travması hasarında deksametazonun nitrikoksit ve beyaz kan hücresi düzeylerine etkisiyle nöroprotektivitesinin incelenmesi
  1. Tez No: 142124
  2. Yazar: ÖZGÜR DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJMİ KIYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yapılan çalışmanın amacı kafa travmasında patolojik düzeylerde artarak sekonder seıebral hasar oluşumunda etkili olduğu düşünülen nitrik oksit (NO) ve beyaz kan hücresi (WBC) düzeylerini araştırmak ve kafa travmasında bugün etkinliği halan tartışmalı olan deksametazonun NO ve WBC düzeylerine etkisiyle nöroprotektivitesini deneysel olarak araştırmaktır. Bu amaçla Spruge-Dawley erişkin erkek ratların bir grubuna travma oluşturulmadan (kontrol grubu, n=10), bir başka gruba oluşturulan kafa travması sonrasında 6. ve 24. saatlerde (travma grubu, n=10), bir diğer gruba da oluşturulan kafa travması sonrasında 1. ve 12. saatlerde uygulanan intraperitoneal deksametazon 10 mg/kg terapisi sonrasında 6. ve 24. saatlerde (travma ve deksametazon grubu, n=10) kan NO ve WBC düzeylerine bakıldı. NO düzeyi tayini metabolitleri olan nitrit ve nitratın serum düzeyleri tayini ile yapıldı. Kontrol grubunda serum nitrit düzeyi 3.16 ± 0.23 umol/L, serum nitrat düzeyi 68.03 + 5.41 umol/L ve kan WBC düzeyi 7 ± 0.53 /mm3 olarak tespit edildi. Travma grubunda serum nitrit düzeyleri posttravmatik 6.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim of this study is to investigate blood levels of nitric oxide (NO) and white blood cell (WBC) which increase pathologically and cause secondary cerebral injury in head trauma and to investigate neuroprotectivity of dexamethasone which's effect on head trauma is still contraversial with effects on blood levels of NO and WBC. For this aim male and adult Sprugue Dawley rats divided into three groups; rats with no trauma (control group, n= 1 0), rats with head trauma (trauma group, n=10) and rats with head trauma and intraperitoneal dexamethasone therapy (trauma and dexamethasone group, n=10). Intraperitoneal therapy with dexamethasone (10 mg/kg) was applied 1 and 24 hours after trauma. Blood samples for NO and WBC were drawn for control group, 6 and 24 hours after trauma for trauma group and trauma and for dexamethasone group. For assay of NO blood level, nitrite and nitrate which are metabolits of NO, blood levels were used. In control group blood nitrite level was determined as 3.16 ± 0.23 u,mol/L, blood nitrate level was determined as 68.03 ± 5.41 u.mol/L and blood WBC level was determined as 7 ± 0.53 /mm3.