Deneysel spinal kord yaralanması sonrası karnitinin SOD, GSH, MDA ve histopatolojik değişiklikler üzerine etkisi
The effect of carnitine on SOD, GSH, MDA and histopathological changes following experimental spinal cord injury
- Tez No: 142140
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞDATOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Deneysel Spinal Kord Yaralanması Sonrası Karnitin'in SOD, GSH, MDA ve Histopatolojik Değişiklikler Üzerine Etkisi Travmatik omurilik yaralanmasında birincil zedelenme travma anında olan zedelenmedir. İkincil zedelenme ise oluşan birincil zedelenmenin başlattığı saatler içerisinde gelişen, metabolik ve biokimyasal nedenlerle oluşan hasarlardır. İkincil zedelenme mekanizmaları arasında yer alması kuvvetli olası iki faktör serbest radikaller ve iskemi-reperfuzyon hasarıdır. Karnitin, değişik oksidatif kaynaklardan enerji değişimini düzenleyen endojen bir kofaktördür. Karnitin, iskemide doku harabiyetine neden olan substratları metaboütlerine çevirerek serbest oksijen radikallerinin oluşmasını engellemekte ve iskemi-reperfuzyon hasarım önlemektedir. Karnitin'in bilinen bu etkilerini ve spinal kord ikincil yaralanma mekanizmalardan iskemi-reperfuzyon hasarım göz önünde bulundurarak böyle bir çalışma yapılmasına karar verildi Eksperimental spinal kord yaralanma modeli 40 rat üzerinde uygulandı. Kontrol grubunda 10 rat normal spinal kord histopatolojisini ve biyokimyasal değerlerin saptanması için kullanıldı. Grup H'de 10 rat'a 6 seviye total laminektomi yapılıp lammektominin bu parametrelere etkisi araştırıldı. Grup IlI'de 10 rat'a 6 seviye total laminektomi yapıldıktan sonra anevrizma klipsi ile spinal kord travması uygulandı. Grup IV'de ise 10 rat'a aynı yöntem uygulandı ayrıca 100 mg/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak L-karnitin hidroklorit verildi. Grup IF den IV kadar tüm ratlar işlemden 48 saat sonra sakrifiye edildi. L-karnitin hidroklorit' in histopatolojik bulgulara, süperoksit dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA) ve redükte ghrtatyon (GSH) değerlerine olan etkisi araştırıldı. Sonuç olarak tedavi grubunun SOD ve MDA değerlerinde travma grubuna göre azalma ve GSH değerlerinde travma grubuna göre artma saptandı. Histopatolojik incelemede ise spinal kord yapısı, tedavi grubunda travma grubuna göre korunmuş durumda idi. L-karnitin hidroklorit spinal kord travmasında ikincil yapısal değişiklikleri azaltarak yararlı olabilir ve bu muhtemel faydalı etkisini serbest radikal oluşumunu ve iskemi-reperfuzyon hasarım azaltarak yapar. ANAHTAR SÖZCÜKLER: L-Karnitin-Hidroklorit, Spinal Kord zedelenmesi, SOD, GSH, MDA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effect of carnitine on SOD, GSH, MDA and histopathological changes following experimental spinal cord injury Primary traumatic spinal cord injury (SCI) is defined as the injury occurring at the time of the trauma. The metabolic and biochemical processes lead to the secondary trauma in the following hours after the primary trauma. Free radicals and ischemic reperfusion injury are two factors declared to contribute to the secondary injury. Carnitine is an endogen co-factor regulating the energy exchange from different oxidative sources. Carnitine prevents the formation of free oxygen radicals by degrading the substrates, which cause tissue injury, to their metabolites in ischemia, thus impeding the ischemic reperfusion injury. This study based on these known effects of carnitine and on the ischemic reperfusion injury as one of the mechanisms causing secondary spinal cord injury. The experimental SCI model was applied on 40 rats, which were randomly allocated to four groups. Group I (10 rats) was sacrificed to provide normal spinal cord histopathology and biochemical baseline values. Group II (10 rats) underwent six-segment laminectomy for the effects of total laminectomy to be determined. In Group III, 10 rats underwent six-segment laminectomy and SCI was produced by extradural compression of the exposed cord. The same procedures were performed in 10 rats in Group IV, but they also received one (100 mg/kg/day) intraperitoneal injection of L-Carnitine hydrochloride. Groups II through IV were sacrificed at 48 hours after the trauma. The effect of L- Carnitine hydrochloride on the superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA) and reduced glutation (GSH) levels and histopathological findings were studied. As a result, SOD and MDA values were found to decrease, while GSH levels to increase in the treatment group when compared to the trauma group. The histopathological evaluation reveled the preservation of spinal cord structure in the treatment group. The results showed that L-Carnitine hydrochloride might reduce secondary structural changes in damaged rat spinal cord tissue, by a possible mechanism of impeding the production of free radicals and ischemic reperfusion injury. KEY WORDS: L-Carnitine hydrochloride, spinal cord injury, SOD, GSH, MDA VI