Deneysel spinal kord yaralanması sonrası deferoksaminin SOD ve histopatolojik değişiklikler üzerine etkisi
The effect of deferoxamine on SOD and histopathological changes following experimental spinal cord injury
  1. Tez No: 203739
  2. Yazar: MAZHAR KEREM ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN HACIYAKUPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Travmatik omurilik yaralanmasında birincil zedelenme travma anında olan zedelenmedir. İkincil zedelenme ise oluşan birincil zedelenmenin başlattığı saatler içerisinde gelişen, metabolik ve biyokimyasal nedenlerle oluşan hasarlardır. İkincil zedelenme mekanizmaları arasında yer alan iki faktör serbest radikaller ve iskemi-reperfüzyon hasarıdır.Bir demir şelatörü olan deferoksamin demir iyonlarına yüksek affinite gösterir ve antioksidan bir maddedir. Serbest demir iyonlarını bağlamak kaydıyla sekonder yaralanma mekanizmaları üzerine tedavi edici etkinliği olduğu gösterilmiştir. Düşük molekül ağırlığı nedeniyle kan-beyin bariyerini ve membranları geçebildiği bilinmektedir. Deferoksaminin bilinen bu etkilerini ve ikincil yaralanma mekanizmalarından serbest radikal hasarını göz önünde bulundurarak böyle bir çalışma yapılmasına karar verdik.Gereç ve yöntemler: Eksperimental spinal kord yaralanma modeli 26 rat üzerinde uygulandı. Kontrol grubunda 10 rat normal spinal kord histopatolojisini ve biyokimyasal değerlerin saptanması için kullanıldı. Grup II'de 6 rat'a 6 seviye total laminektomi yapıldıktan sonra anevrizma klipsi ile spinal kord travması uygulandı. Grup III'de ise 10 rat'a aynı yöntem uygulandı ve ayrıva 100mg/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak deferoksamin verildi. Grup II ve III'deki tüm ratlar işlemden 48 saat sonra sakrifiye edildi. Deferoksaminin histopatolojik bulgulara, süperoksit dismutaz değerine olan etkisi araştırıldı.Sonuçlar: Sonuç olarak tedavi grubunun süperoksit dismutaz değerinde travma grubuna göre anlamlı bir azalma saptandı. Histopatolojik incelemede ise spinal kord yapısı, tedavi grubunda travma grubuna göre korunmuş durumda idi.Tartışma: Deferoksamin spinal kord travmasında ikincil zedelenmeyi azaltarak faydalı olabilir ve bu muhtemel etkisini serbest radikal oluşumunu azaltarak yapar.
Özet (Çeviri)
Background: Primary traumatic spinal cord injury is defined as the injury occurring at the time of the trauma. The metabolic and biochemical processes lead to the secondary trauma in the following hours after the primary trauma. Free radicals and ischemic reperfusion injury are two factors which play role in secondary injury.An iron chelating agent deferoxamine has a high affinity for iron and known as antioxidant agent. Deferoxamine has treatment effect on secondary injury mechanisms by binding free iron ion. It is known to cross the cell membrane and blood brain barrier because of low molecular weight. This study based on these effects of deferoxamine and free radicals injury as one of the mechanisms causing secondary spinal cord injury.Methods and Materials: The experimental spinal cord injury model was applied on 26 rats. In control group I 10 rats were sacrificed to provide normal spinal cord histopathology and biochemical baseline values. In group II 6 rats underwent six segment laminectomy and spinal cord injury was produced by exstadural compression of the exposed cord by aneurysm clip. Same procedures were performed in 10 rats in group III, but they also received 100mg/kg/day intraperitoneal injection of deferoxamine. Group II and III were sacrificed at 48 hours after the trauma. The effect of deferoxamine on superoxide dismutase and histopathological findings were studied.Results: As a result superoxide dismutase values were found to decrease significantly when compared to the trauma group. The histopathological evaluation reveled the preservation of spinal cord structure in the treatment group.Conclusion: Results showed that deferoxamine, might reduce secondary injury in damaged rat spinal cord tissue, by a possible mechanism of decreasing the production of free radicals.