Şizofren hastalarda bir izlem çalışması
A prospective study with schizophrenic patients
  1. Tez No: 142145
  2. Yazar: BELGİN ŞENSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE GÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
7. ÖZET: Amaç: Kronik şizofren hastalarda semptomlardaki ve işlevsellikteki düzelmenin EE ve LEE üzerine etkisini prospektif olarak araştırmaktır. Yöntem: Örneklem grubu 31 kronik şizofren hastadan oluşmaktadır. Hastalara SAPS, SANS, KPDÖ, İGDÖ ve LEEÖ, yakınlarına ise DDÖ tedavi öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen sonuçlar Pearson korelasyon testiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: LEE düzeylerinin tedavi öncesinde de sonrasında da hastanın işlevselliğiyle ve pozitif semptomları yla ilişkili olduğu, yalnızca negatif semptomların tedavi sonrasında değişiklik gösterdiği bulunmuştur (negatif semptomlar tedavi öncesinde LEE ile ilişkili değilken, tedavi sonrasında pozitif korelasyon saptanmıştır). Hasta yakınlarında bakılan EE düzeyleri ise pozitif semptomların şiddetiyle tedavi öncesinde de tedaviden sonra da ilişkili bulunmamıştır. Hasta yakınlarında bakılan EE, hastanın işlevsellik düzeyi ve negatif semptomları ile ilişkili bulunmuştur. Tartışma: EE, şizofrenide relapslan yordamada önemli bir faktör olduğu için, EE'yi etkileyen, EE ile ilişkili olan faktörlerin ortaya çıkarılması önemlidir. Hastanın EE düzeyleri, hastanın işlevsellik düzeyi ve semptom şiddeti ile yakından ilişkilidir ve bu ilişki tedaviyle fazla değişmemektedir. Hasta yakınlarının EE düzeyleri ise hastanın negatif semptomları ve işlevsellik düzeyleri ile tedaviden sonra ilişkilidir. Bu nedenle hastanın EE düzeylerini düşürmeye yönelik tedavilerden ziyade, hasta yakınlarındaki EE düzeylerini düşürmeye yönelik tedavi programlan, relapslan önlemede daha etkili olabilir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Objective: The aim of this study is to investigate prospectively weather the chronic schizophrenic patients' syptoms and functioning is associated with their EE and with their relative's EE. Method: 31 chronic schizophrenic patients participated in this study. The patients' symptoms is assessed by SAPS, SANS, BPRS and functioning by GAFS both before and after the treatment. To evaluate the patients' EE, LEE scale is used, and their ralatives' EE is also assessed before and after the treatment. Then the symptom scales and functioning is correlated with both LEE and EE. Results: LEE levels are related to the patients' positive symptoms and functioning both before and after the treatment. Negative symptoms are associated with the LEE after the treatment but not before. The patients' relatives' EE is not associated with the patients' positive symptoms, but does correlates with the patients' negative symptoms and functioning. Conclusion: As EE is a robust predictor of the relapses in schizophrenic patients, it is important to determine its correlates. The patients' EE is associated with their symptoms and functioning both before and after the treatment. The relatives' EE is associated with the patients' negative symptoms and functioning not before but after the treatment. Therefore, treatment programmes to reduce patients' relatives' EE levels may be more effective than reducing patients' EE, in preventing relapses in schizophrenic patients. 52