Kronik rotator kılıf yırtığı modelinde farklı dikiş materyallerinin tendon iyileşmesi üzerine histolojik ve moleküler düzeyde etkisi
The histologic and molecular effect of different suture materials on chronic rotator cuff healing
  1. Tez No: 525962
  2. Yazar: ERHAN OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada iki farklı dikiş materyalinin, deneysel rotator kılıf modeli iyileşmesi üzerine etkisine bakılması amaçlandı. Daha önce yapılan çalışmalarda, farklı dikiş materyallerinin tendon iyileşmesi üzerine katabolik etkisi incelenmiştir. Ancak deneysel rotator kılıf modelinde iki farklı dikiş materyalinin iyileşmeye olan etkisi incelenmemiştir. Çalışmaya 26 Yeni Zelanda tavşanı alındı. Subskapularis kasına bilateral tenotomi yapıldı. 6. haftanın sonunda dikiş kullanılan gruplarda Mason-Allen tekniği ile kemik tünel onarım yapıldı. Onarım sonrası 2. ve 6. haftalarda ötanazi yapıldı. 5 denek içeren 4 farklı grup dikiş grubu olarak alındı (Ultrabraid 2. hafta- Ultrabraid 6. hafta – Ethibond 2. hafta – Ethibond 6. hafta). İkişer denek içeren 2 grup sham opere grup olarak çalışmaya dahil edildi (sham opere 2. hafta – sham opere 6. hafta). 2 denek içeren bir grup kontrol grubu olarak alındı. Onarım sonrası 2 .ve 6. haftada histolojik inceleme ve Western Blot analizi yapıldı. Dikiş tendon bölgesi Western Blot analizine gönderildi. Kollajen tip 1, Kollajen tip 3 , Matrix metalloproteinase 2, TGF-Beta 1 , IGF - 1, COX – 2 düzeylerine bakıldı. Kemik- tendon bileşkesinin histolojik incelemesinde, kalitatif olarak inflamasyon, damarlanma, kollajen kalınlığı ve kantitatif olarak fibrokartilaj oluşumu değerlendirildi. Çalışma sonucunda Western Blot analizi COX-2, MMP-2, IGF-1 ve TGF-Beta 1 proteinleri Ultrabraid gruplarında yüksek bulundu. Kollajen 1 ve Kollajen 3 düzeyleri, Ethibond gruplarında yüksek bulundu. Tüm gruplarda histolojik bulgular benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, our purpose is to evaluate the effects of two different suture materials on healing rotator cuff tendon. Previous studies in the literature showed different catabolic effects of suture materials in tendon healing; however, there is no study investigating the healing properties of these two different suture materials on experimental rotator cuff healing. Twenty - six New Zealand rabbits were studied. Bilateral tenotomy of the subscapularis tendon was created in 26 rabbits. Six weeks following detachment, suture groups underwent transosseoz repair using Mason – Allen technique. Four groups were served as suture groups (Ultrabraid two weeks - Ultrabraid six weeks – Ethibond two weeks – Ethibond six weeks), including five rabbits each. Two groups were served as sham operated groups (sham operated two weeks – sham operated six weeks), including two rabbits each. One group was allocated as control group with two rabbits. Histological and Western Blot analysis was performed at two and six weeks after repair. Suture - tendon area of samples were excised after euthanasia for Western Blot analysis of genes. Collagen type I, Collagen type III, Matrix metalloproteinase 2, TGF-Beta 1, IGF - 1, COX - 2 were performed. Bone-tendon area of specimens underwent histological analysis by evaluating inflamation, vaskularization , collagen thickness qualitatively and fibrocartilage formation quantitatively. Western Blot analysis demonstrated higher levels of COX-2, MMP-2 and TGF-Beta 1 proteins in Ultrabraid groups, higher levels of Collagen 1-3 in Ethibond groups with similar histological findings in each group.