Rotator manşet yırtık onarımı yapılan hastalarda biceps tenotomisi uygulanan ve uygulanmayan olguların klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the clinical outcomes of patients with rotator cuff tear who were treated with or without biceps tenotomy
- Tez No: 426668
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Rotator kılıf yaralanmaları omuz hareket kısıtlılığının sık sebeplerindendir ve oldukça ağrı verici olabilir. Rotator kılıf yırtıklarını tamir etmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Cerrahi tekniklerdeki gelişmeler sayesinde daha az invaziv prosedürler bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı mini artrotomi ile tedavi edilen biceps tendonu uzun başı dejenerasyonunun eşlik ettiği rotator cuff yırtığı olan iki hasta grubunda biceps tenotomisiz ve biceps tenotomili tedavinin klinik ve fonksiyonel sonuçlarını araştırmaktır. Mini artrotomi ile rotator cuff onarımı yapılan 32 hasta iki grup olarak incelendi ve grup A(tenotomi yapılan 13 hasta) ve grup B(tenotomisiz 19 hasta) ayrıldı. Bu ayrım ameliyat sırasında biceps tendonu uzun başındaki hasarlanmanın %30 ve üzerinde olmasına göre yapıldı. Ortalama takip süresi 16 ay ( 12 ile 24 ay aralığında) olarak belirlendi. Postoperatif tüm hastalara Constant omuz skorlama sistemi uygulandı. İki grubun değerlerini karşılaştırmak için Sigma –t testi oluşturuldu. Ortalama postoperatif skor; grup A için 86,7(aralık 61-95),grup B için 78,5(aralık 62-100) idi. Tüm hastalar 10-12 hafta içinde işlerine ve/veya günlük yaşam aktivitesine geri döndü. Takip süresince hiçbir komplikasyon gözlenmedi. İki grup arasında Constant skor skalası sonuçlarına göre önemli düzeyde fark saptanmadı.Mini artrotomi ile rotator cuff onarımı yapılan ve tenotomi uygulanan hastaların klinik sonuçları tenotomisiz gruba göre daha iyi gözlenmekle birlikte iki hasta grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Günlük fonksiyonel aktivite için biceps tenotomisinin olumsuz bit etki oluşturmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rotator cuff injuries can be very painful and are a common cause of limited shoulder function. There are a few options for repairing of rotator cuff tears. Advencements in surgical techniques for rotator cuff repair include less invasive procedures. The aim of this study is to compare the clinical and functional results of mini artrotomy treatment with biceps tenotomy and without biceps tenotomy, in two groups of patients with rotator cuff tear accompanied by degeneration of the long head of the biceps muscle. Thirty tree patients who had arthroscopic rotator cuff repair. The patients who were found to have more than 30% injury on the long head of the biceps tendon were assigned to group A and underwent tenotomy (thirteen patients). The patients who were found to have less than 30% injury were assigned to group B and did not undergo tenotomy. The mean follow up was 16 months (range 12 to 24 months) All patients underwent simple shoulder test and Constant shoulder scoring sytem postoperatively. Sigma –t tests were performed to compare measures between the two groups. The mean postoperative Constant scores were 86.7(range 61-95)for group A, and 78.5(range 62-100) for group B. All the patients returned to daily activities within a mean of six weeks. No complications were observed during follow up. Constant score scale results in two groups showed no significant differences. The arthroscopically asisted repair of rotator cuff tear with tenotomy doesn't provide any statiscally significant clinical or functional improvement compared to arthroscopically asisted repair without tenotomy. However, patients who had tenotomy were more satisfied than the patients who didn't have tenotomy.