Fonksiyonel MRG
Functional MRI
  1. Tez No: 142239
  2. Yazar: BURHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÜÇÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI. ÖZET Fonksiyonel MRG bir dokunun fizyolojik işlevinin araştırılmasında kullanılan teknikler topluluğu olup, nörofizyolojik araştırmada diğer beyin haritalama metodlarını tamamlayıcı rol oynamaktadır. Kortikal nöral aktivasyon bölgesel kan akımında artışa yol açarak kapiller ve venöz kan oksijenasyonunu arttırmaktadır. fMRG kan oksijenasyonunda meydana gelen bu değişikliği saptamakta ve nöral aktivasyonu dolaylı olarak ortaya çıkarmaktadır. Aktivasyon gösteren bölgeler renk kodlu pikseller olarak gösterilebilmektedir. Bu yöntem kan oksijen seviyesi bağımlı (BOLD) kontrast yöntemi olarak bilinmektedir. Klinik uygulamada başta motor fonksiyon olmak üzere kortikal fonksiyonlarla ilgili alanların yer kaplayan lezyonlarla ilişkisi ve cerrahi sonrası prognoz ve morbiditeyi hesaplamak amacıyla kullanılır. Ayrıca dominant hemisferin belirlenmesi, nöropsikiyatrik hastalıkların etyolojisi, nöron hasarının belirlenmesi, epilepsi odaklarının belirlenmesi gibi pek çok alanda klinik çalışmalar yapılmaktadır. Bizim çalışmamızın amacı; uygun paradigmalar kullanılarak gerçekleştirilen fMRG ile motor kortikal merkezlerin gösterilmesi ve mevcut olabilecek intraaksiyal kitle lezyonları ile ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışma, yaşları 21 ile 62 arasında değişen ve baskın olarak sağ ellerini kullanan 6'sı kadın, 10'u erkek toplam 16 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir; ancak 2 hasta tetkiki tolere edemediğinden değerlendirme dışı bırakılmıştır. Uygulanan paradigma; el başparmağının geri kalan el parmaklarının uçlarına 2-3-4-5/5-4-3-2 sırası ile ritmik olarak dokundurulmasından oluşan aktif fazlar ile parmakların hareket etmediği dinlenme fazlarından oluşmaktaydı. EPI sekansı anatomik görüntülere eş kesitlerde gerçekleştirildi. Sinyal şiddetinde anlamlı değişiklikler pikseller olarak gösterilmiş ve elde edildikleri fonksiyonel kesitlere karşılık gelen T1 İR kesitleri ile örtüştürülmüştür. Toplam 9 hastanın konvansiyonel MR görüntüleri normal olarak değerlendirilimiş ve her iki serebral hemisferde motor kortikal merkezler ve suplementer motor alanlarda aktivasyon saptanmıştır. Toplam 5 hastada ise intraaksiyel tumoral kitle lezyonu saptanmış ve kitle lezyonları ile motor kortikal merkezlerin ilişkileri değerlendirilmiştir. Tumoral kitle lezyonlarının vasküler 35otoregülasyona etkileri, kitle ve şift etkileri, hastadan kaynaklanabilecek artefaktlara sebebiyet verebilecek volunter ve involunter hareketler ve fiziki şartlar değerlendirme sırasında dikkate alınmalıdır. Şu ana kadar BOLD fMRG intraoperatif fizyolojik testler ile ve postoperatif sonuçlar ile çok iyi bir korelasyon gösterse de görüntülerin ve elde edilen sinyalin homojenizasyonunu ve optimizasyonunu bozan ve yukarıda özetlenen faktörler göz önünde bulundurulmadır. BOLD fMRG için psikoloji, matematik ve istatistik bilimleri, nöropsikiyatri ve radyolojinin multidisipliner ekip çalışması etkili sonuçlar elde edilebilmesi için şarttır. 36
Özet (Çeviri)
VII. YABANCI DİLDE ÖZET (İNGİLİZCE) Functional MRI is a group of techniques, used to evaluate the physiological functions of a tissue and also complementary of the other brain mapping methods. Cortical neuronal activation leads to an increase in capillary and venous oxygenation via an increase in blood flow. The change in the oxygenation level is detected and neuronal activation is indirectly exposed. Activated areas are shown as coloured areas. This method is known as 'blood oxygenation level dependent (BOLD)'. It is mainly used for assessment of the relation-ships of the intraaxial mass lesions and motor cortical areas and also prognosis and morbidity after surgery. Besides detecting the dominant hemisphere, evaluating the etiologies of the neuropsychiatric diseases, calculating neuronal loss and detecting the epileptic focuses are other indications. The aim of our study is to detect the motor cortical areas by fMRG with suitable paradigms and to assess the relation-ships of the probable intraaxial mass lesions and these areas. 16 healthy patients (6 women, 10 men) using their right hands with an age range between 21-62 (mean 43) were included but 2 patients were excluded because of their intolerance. The active hands were positioned beside the body on the imager table to minimize the involvement of other muscle groups. The patient instructed to keep their heads still and perform finger-to-thumb opposition as 2-3-4-5/5-4-3-2. EPI sequences and anatomic images were performed with the same cross-sections and the meaningful changes in the signal intensity were shown as coloured pixels and overlapped on the T1 IR cross-sections. Conventional MRI findings were reported as normal in 9 patients and cortical motor activation was detected in all of them. In 4 patients, tumoral mass lesions were detected and the relation-ships of these lesions and cortical motor areas were evaluated. In 1 patient postoperative cavity was reported and cortical motor activation was normal. During evaluation, the effects of the mass lesions to the autoregulation, mass and shift effects, voluntary and involuntary movements causing artifacts must be taken into consideration. BOLD fMRG has a good correlation with intraoperative tests and postoperative results but the factors related with 37optimization and homogenization of the images and obtained signals must be taken into consideration. 38