Pulvinar çekirdeğin istirahat durumundaki fonksiyonel bağlantısının yaşlı bireylerde MRG ile incelenmesi
Investigation of functional connectivity of the human pulvinar nucleus in elderly individuals by using RS-fMRI
- Tez No: 616151
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL, DR. HALİL AZİZ VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Nöroloji, Anatomy, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Pulvinar çekirdek thalamus'un arka-medial kısmında bulunur. Thalamus'un en geniş çekirdek grubu olan pulvinar çekirdek thalamus hacminin yaklaşık %30'unu oluşturmaktadır. Pulvinar çekirdek anatomik olarak hayvanlarda 4, insanlarda ise 3 alt çekirdeğe ayrılmaktadır. Pulvinar çekirdeğin daha önce hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda beynin hangi bölümleri ile bağlantıları olduğu ifade edilmiştir. Bununla birlikte bu çekirdeğin lezyonunda pek çok farklı klinik tablonun gözlendiği de daha önce insanlar üzerinde yapılan lezyon çalışmalarında ifade edilmiştir. Ortaya çıkan klinik tablonun çok farklı olması ve bu çekirdeğin literatürdeki bağlantıları ile bazı klinik tablonun tam örtüşmemesi nedeniyle bu çekirdeğin fonksiyonel bağlantılarını görüntülemek, bu çekirdeğin lezyonunda ortaya çıkan klinik tabloları yorumlamak için ihtiyaç haline gelmiştir. Bu çalışmada, insan pulvinar çekirdeğin fonksiyonel bağlantılarını incelemek ve bu çekirdeğin lezyonunda meydana gelen klinik tabloları daha iyi yorumlamak amacıyla 24 sağlıklı (15 kadın- 9 erkek) yaşlı bireyin (yaş aralığı; 58±8,34) istirahat durumunda fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleri (fMRG) retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Veriler FMRIB Software Library (FSL) programında analiz edilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre; insan pulvinar çekirdeğinin kortikal ve subkortikal yapılarla bağlantı gösterdiği saptanmıştır. Çalışmamızda pulvinar çekirdeğin sırasıyla thalamus, putamen, globus pallidus, hippokampus, posterior parahippocampal gyrus, posterior cingulate gyrus, insular korteks, Heschl's gyrus'u, planum temporale, precuneus cortex ve beyin sapı ile bağlantıları olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızın sonuçlarının pulvinar çekirdeğin fonksiyonunu anlamaya katkı sağlayacağına ve ileride insan pulvinar çekirdeği üzerine yapılacak çalışmalara öncü nitelikte olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Pulvinar occupying almost 30% of thalamic volume in humans is the largest nucleus group in the thalamus. It is situated in the posterior of the thalamus. Anatomically, in animals, the pulvinar nucleus has been divided into 4 subdivisions, although it has been divided into 3 subdivisions in humans. Previous studies, on both humans and nonhuman primates, have indicated anatomical connections of the pulvinar nucleus. Furthermore, it has been stated, in the studies performed in humans, which clinical symptoms can be seen in the case of the pulvinar nucleus lesions. But it has become a need to image functional connections of the human pulvinar nucleus in order to interpret these clinical symptoms because some of these clinical symptoms occurring in the lesions of pulvinar do not overlap with connections of the pulvinar nucleus. Resting-state functional magnetic resonance imagining (RS-fMRI) images of 24 (15 women- 9 men) healthy and elderly people (averring age: 58±8,34) were retrospectively used in this study. Datas were analyzed by FMRIB Software Library (FSL). According to the results of our study, the human pulvinar nucleus has connections with both cortical and subcortical areas. In our study, it was observed that the pulvinar nucleus had connections with thalamus, putamen, globus pallidus, hippocampus, posterior parahippocampal gyrus, posterior cingulate gyrus, insular cortex, Heschl's gyrus, planum temporale, precuneus cortex and brainstem, respectively. We believe that our study will contribute to the understanding of pulvinar nucleus functions and lead to do new studies associated with the human pulvinar nucleus.