Kronik karaciğer hastalığında fonksiyonel parankimin MnDPDP kontrastlı MRG ile saptanması ve histopatolojik korelasyonu
Evaluation of functional parenchyma with MnDPDP contrast enhanced MRG in chronic liver disease and histopathologic correlation
  1. Tez No: 142192
  2. Yazar: AYTAÇ GÜLCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEÇİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
6. ÖZETLER 6.1 TÜRKÇE ÖZET Çok sayıda indirekt tanısal test kronik hepatitlerde nekroenflamatuar aktivite derecesi ve fibrozis evresi açısından incelenmiştir. Bununla birlikte halen karaciğer fibrozis tanısı karaciğer biyopsi materyallerinin patolojik incelenmesine dayanır. Karaciğer biyopsisi invaziv bir işlemdir ve klinik pratikte çok sayıda sınırlamaları mevcuttur. Bu nedenlerle kronik hepatitin nekroenflamatuar aktivite derecelendirilmesi, fibrozis evrelendirmesi ve sirozun erken tanısı için non-invaziv kantitatif tanısal bir yönteme gereksinim bulunmaktadır. Mn-DPDP uptake ve metabolizması hepatobiliyer fonksiyonla doğrudan ilişkilidir. Karaciğer dokusunda hepatosit yıkımının olduğu alanlarda hepatosit seçici kontrast madde olan Mn- DPDP tutulumunun azalması beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı viral hepatitlere bağlı kronik karaciğer hastalıklarında hastalığın şiddetinin, histopatolojik evresinin ve serum biyokimyasal belirteçlerinin karaciğer Mn-DPDP kontrastlı MRG ile korelasyonunu saptamaktır. Ocak 2004 - Temmuz 2004 tarihleri arasında kronik viral hepatit tanısıyla değerlendirilen 23 hasta çalışmaya dahil edildi. : Hastaların serum örneklerinde biyokimyasal parametrelerin ölçümü (AST, ALT, ALP, GGT, Total Bilirubin, Albumin) ve trombosit sayısı ölçümü gerçekleştirildi. Histopatolojik değerlendirme için karaciğer örneklemeleri yapıldı. Karaciğer dokusunda histopatolojik incelemede Modifiye Histoloji Aktivite İndeksi (HAI) nekroenflamatuar aktivite (derece) ve fibrozis (evre) skorları değerlendirildi. Derece için olası maksimum toplam 18 skoru üzerinden hastalar 0-5 (Grup 1), 6-11 (Grup 2) ve 12-18 (Grup 3) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Fibrozis için olası maksimum toplam 6 skoru üzerinden hastalar 0-2 (Grup 1), 3-6 (Grup 2) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Tüm hastaların MR incelemesi 1.5T MR cihazında, MnDPDP infuzyonu öncesi T2 Spectral Saturation with İR (SPIR), T1 WATS (Water Selective Excitation), T1 fast field echo (FFE) in-phase (IP) ve out-phase (OP) sekansları ve infuzyon bitiminden 15 dakika sonra ve 24 saat sonra T1WATS, T1 İP ve OP sekansları elde edilerek gerçekleştirildi, görüntüleme sonrası sağ lob, sol lob ve kaudat lob S/G oran ölçümleri ve kantitatif analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
6.2. İNGİLİZCE ÖZET Many indirect tests have been evaluated for necroinflammatory activity grade and fibrosis stage in chronic hepatitis. However, liver fibrosis diagnosis still depends on the histopathologic evaluation of biopsy samples. Liver biopsy is an invasive procedure that has many limitations. Because of this reason there is a need for noninvasive quantitative diagnostic procedure for the early diagnosis of cirrhosis, necroinflammatory activity grading and fibrosis staging of chronic hepatitis. The uptake and metabolism of MnDPDP is directly related with hepatobiliary function. Hepatocyte selective contrast medium MnDPDP is thought to accumulate less in the liver tissue reflecting hepatocyte destruction areas. The aim of our study is to determine the correlation between liver MnDPDP contrast enhanced MR imaging and blood biochemical markers, histopathologic grading and the severity of chronic liver disease secondary to viral hepatitis. Twenty three patients diagnosed with chronic viral hepatitis were studied between January 2004 - July 2004. Biochemical markers as AST, ALT, ALP, total bilirubin, albumin and platelet count were measured in the blood samples of the patients. Liver biopsy sampling was done for the histopathological evaluation. Modified HAI necroinflammatory activity (grade) and fibrosis (stage) scores were evaluated in the histopathological examination of the biopsy materials. The patients were clustered into three groups according to possible maximum score of 18 for grading (HAI necroinflammatory activity); 0-5 (group 1), 6-11 (group 2), 12- 18 (group 3). The patients were clustered into two groups according to possible maximum score of 6 for staging (fibrosis); 0-2 (group 1), 3-6 (group 2). The patients' MR examinations were performed at 1.5T magnet. Before MnDPDP infusion T2 SPIR, T1 WATS, T1 FFE IP and OP sequences were performed. T1 WATS, T1 IP and OP sequences were performed at 15 minutes and 24 hours after the end of MnDPDP IV administration. Signal to noise (S/N) ratio measurements and quantative analysis were done after MRI. There was statistical significant correlation between age and fibrosis (stage).