Solid meme kitlelerinde sonografik ayırıcı tanı
Solid breast masses, US differentiation
- Tez No: 142248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
86 ¥11. ÖZET Amaç: Sonografik kriterlerin, benign ve malign solid meme kitlelerinin ayırıcı tanısmdaki rolünün belirlenmesi. Gereç-Yintem: Mammografi ve US değerlendirmesi sonucunda“yüksek olasılıkla benign”(n=530),“şüpheli ya da yüksek olasılıkla malign”(n=1!6) tanı gruplarından birine dahil edilen ve en az 2 yıllık radyolojik takip ya da doku biyopsisi ile tanıları kesinleşen 646 solid meme kitlesinde sonografik özellikler gözden geçirildi. Tanı kriterlerinin değerlendirilmesinde ki-kare testi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Bylgylar; Kesin tanı, kitlelerin ?2'sinde malign (%11.2), 574'ûnde (%88.8) benign idi.“Muhtemelen benign”grupta 4 kanser bulundu (%0.75) (npv %99.2).“Şüpheli ya da muhtemelen malign”grupta 68 kanser bulundu (ppv %58.8). Malign kitleleri en iyi tanımlayan kriter kontur özellikleriydi (OR 26.921). Diğerleri, trans¥ers/ön-arka çaplar oranı (OR 5.396), şekil (OR 4.183) iç eko yapısı (OR 3.107) ile ilgili özelliklerdi. Kenar gölgelenmesi ve posterior eko azalması, malign grupta benign gruba göre anlamlı farklılık göstermedi (pX).05). Bu kriterler, başlangıçta“yüksek olasılıkla benign”,“şüpheli”ve“yüksek olasılıkla malign”grupları belirlerken dikkate aldığımız kriterlerlerfe uyumluydu. Sonyç: Bulgular, US özelliklerinin benign ve malign kitlelerin ayırıcı tanısmdaki yararını teyid etmektedir. Sonografik kriterlerin önem sırasına göre dikkate alınması, özellikle nonpalpabl ve yalnız US ile saptanabilin meme kitlelerinde tanı güvenilirliğinin artmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
87 ¥111. SUMMARY Pyrpose: We attempted to establish sonographic criterias for the differential diagnosis of malignant and benign solid breast lesions. Materials and methods: 646 solid breast mass lesions were retrospectively analysed. The lesions were classified as“probably benign”(n=530) and“suspicious for malignancy and probably malignant”(n=116). The histopathologic diagnosis and 2 year follow up were obtained for all lesions. Logistic regression analysis and chi- square test were used in the evaluation of the diagnostic criterias. Findings: The final diagnosis was malignant in 72 (%1 1.2) and benign in 574(%88.8) of the lesions. 4 malignat lesion was found in group of“probably benign”(%0.75) (npv %99.2). Malignancy was the final diagnosis in 68 of the patients in the group of“suspicious for malignancy and probably malignant”(ppv %58.6).The most definitive criteria was the contour of the lesion (OR 29,261). Other criterias that were related are: ratio of T/AP diameter (OR 5.396), shape {OR 4.183), internal echogenic properties (OR 3,107). Acoustic shadowing at the edge of the lesion and decrease in the posterior echogenic enhancement didn't show any statistically significant difference (p>0.05). These criterias were consistent with our criterias while grupoing the patients in groups of“probably benign”and“suspicious for malignancy”and“probably malignant”. Results: Our findings approves the sonographic criterias as useful in the differential diagnosis of the malignant and benign lesions. Sonographic criterias may be useful for lesions which are nonpalpabl and detectable only with sonography.