Üriner sistem obstrüksiyonlarında manyetik rezonans ürografinin yeri
To compare magnetic resonance urography(MRU) with intravenous urography(IVU) and ultrasound(USG) in urinary system obstructions
- Tez No: 142249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA HARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
2. ÖZET Amaç: Bu çalışmada üriner sistem obstrüksiyonlarmda Manyetik Rezonans Ürografı'nin (MRÜ) İntravenöz Ürografi (İVÜ) ve Ultrasonografı (USG) ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Bu amaçla 33 olguya body koil kullanılarak 1.5 T MR cihazıyla görüntüler elde edilmiştir. İncelemeden önce hastalara 1500 ml oral sıvı verildi. Oral sıvı alımından 30 dakika sonra T2-A True FISP (True fast imaging with steady-state precession) ve HASTE (Half-fourier single-shot turbo spine-echo) sekansları ile görüntüler elde edildi. Daha sonra T2-A (T2 ağırlıklı) sekanslara ilave olarak T2-A sekanslardan beş dakika sonra kontrastlı Tl -A FLASH 3D-FS (Fast low angle shot-3 dimention fat suppression) sekansı kullanılmıştır. T2-A ve Tl -A (Tl Ağırlıklı) sekanslar birlikte kullanılarak elde edilen görüntüler maksimum intensite projeksiyonu (MIP) ve multiplanar reconstruction (MPR) ile işlenerek MRÜ incelemesi yapıldı. MRÜ inceleme süresi yaklaşık 1 5 dakikada tamamlanmıştır. Bulgular: MRÜ çalışmasına alman 33 hastada İVÜ ve USG ile saptanan üriner sistem obstrüksiyon varlığı ve düzeyi MRÜ ile de tüm hastalarda başarıyla gösterildi. 33 olgudan obstrüksiyon nedeni taş olan 27 hastanın 27'sinde MRÜ'de taşları görüntülemiştir. Bir olguda non-opak taş nedeniyle İVÜ taşı gösteremezken MRÜ taşı göstermiş ve BT ile taş olduğu doğrulanmıştır. Obstrüksiyon nedeni tümör olan bir olguda üreter alt uçta tümör invazyonu İVÜ ile net görüntülenmemiştir ancak MRÜ ile invazyon detaylı olarak gösterilmiştir. Üç gebe olguda USG ile saptanan pelvikaliektazinin fizyolojik dilatasyon olduğu MRÜ ile gösterildi. Üreter vizüalizasyonu açısından Tl -A FLASH 3D-FS sekansı T2-A HASTE sekansına ve True FISP sekansına göre belirgin üstün bulunurken HASTE sekansının True FISP sekansına göre anlamlı bir üstünlüğü saptanmamıştır. Sonuç: MRÜ oral sıvı alımı dışında ön hazırlık gerektirmemesi, var olan patolojilerin çevre yapılarla ilişkisini göstermesi, X işim içermemesi, iyotlu kontrast maddelere ihtiyaç göstermemesi, kısa sürede işlemi sonuçlandırması gibi özellikleri ile üriner sistem obstrüksiyonlannda ÎVÜ'ye alternatif bir inceleme yöntemidir. Ayrıca çok kısa inceleme süresi nedeniyle özellikle çocuklarda olmak üzere nefesini tutamayan ve kooperasyon problemi olan hastalarda T2-A sekans olarak True FISP sekansını MRÜ'de önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY OBJECTIVE: The aim of this study was to compare magnetic resonance urography (MRU) with intravenous urography (IVU) and ultrasound (USG) in urinary system obstructions. SUBJECTS AND METHODS: For this aim, the images of 33 patients were obtained by 1.5 T MR Unit using body coil. 1500 cc oral liquid were given to patients before examinations. 30 minutes later from oral liquid intake, T2-weighted True FISP (True fast imaging with steady-state precession) and HASTE (Half-fourier single-shot turbo spin echo) sequences were obtained. Then, Tl-weighted FLASH 3D-FS (Fast low angle shot 3 dimension fat suppression) sequence with IV gadolinium was used. The images which were obtained by T2-weighted and Tl-weighted sequences were worked up by maximum intensity projection and multiplanar reconstruction to build MR urography examination. MR urography examination lasted approximately 15 minutes. RESULTS: The existence and level of urinary system obstruction determined by IVU and USG was successfully documented with MRU in 33 patients. In 27 patients with obstruction because of calculi, calculi were shown by MRU totally. While in one patient, IVU did not detect the stone due to its non-opaque nature, it was successfully detected with MRU and confirmed by CT examination. In a case with obstruction due to tumor, tumor invasion of distal ureter could not be detected clearly by IVU, but invasion was established by MRU successfully. In three pregnant patients with pelvicaliectasy which was obtained by USG, the cause of pelvicaliectasy was physiological dilatation by MRU. In ureteral visualization, Tl-weighted FLASH 3D-FS sequence was superior to T2-weighted HASTE and True FISP sequences. HASTE sequence was not significantly superior to True FISP sequence. CONCLUSION: MRU is an alternative examination method to IVU in urinary tract obstructions, which does not require premedication except oral fluid intake, shows the relationships of existing pathologies with peripheral structures, does not include x-rays, does not require contrast material with iodine and ends the procedure in short time. In addition, due to the shorter examination time, we suggest True FISP sequence as a T2- weighted sequence in MRU especially in children and in patients who can not hold their breaths and have cooperation problems.