Beyin sapı kranial sinir nükleuslarının görüntülenmesinde fonksiyonel MR incelemesi
- Tez No: 142251
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ERZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Araştırmadaki amaç, fMRG ile beyin sapındaki pons ve medulla oblangatada yerleşimli kranial sinir nükleuslannı spesifik motor görevler ve duyu uyanları kullanarak görüntülemek ve fMRG'nin kranial sinir nükleuslannı görüntülemedeki rolünü belirlemektir. Araştırma ponsta yerleşim gösteren trigeminal sinir motor ve duyu nükleuslannı, abdusens sinir nükleusunu, fasyal sinir motor nükleusunu ve medulla oblangatada yerleşim gösteren hipoglossal sinir nüklesunu fMRG incelemeleri ile görüntülemek amacı ile 42 sağlıklı olguda gerçekleştirildi. Olgulara toplam 70 seansta spesifik görev ve uyarılarla ilişkili blok paradigmalar kullanılarak koronal ve aksiel planda 140 BOLD fMRG incelemesi uygulandı. Verilerden spesifik bir işletim sistemi ile işlenerek elde edilen aktivasyonların, nöral parankimal kökeni ve kranial sinir nükleuslarınının anatomik lokalizasyonlarına olan uygunlukları değerlendirildi. Kranial sinir nükleuslarında toplam olarak 23/70 (%33) oranında aktivasyon saptanmıştır. Trigeminal motor nükleus aktivasyonu olgularda %27, trigeminal duyu nükleus aktivasyonu %19, abdusens nükleus aktivasyonu %29, fasyal nükleus aktivasyonu %46 ve hipoglossal nükleus aktivasyonu %39 oranında gerçekleşti. 1.5 T MR cihazı ve BOLD fMRG yöntemi ile pons ve medulla oblangatada yerleşimli kranial sinir nükleusları gerçek anatomik lokalizasyonlarında spesifik motor ve duyu uyarıları kullanılarak görüntülenebilirler. Beyinsapı lezyonlarına yönelik yapılacak cerrahi işlemlerde ve radyocerrahi - radyoterapi işlemlerinde preoperatif planlamada ve kılavuzlukta kullanılacak olan kranial sinir nükleuslarının fonksiyonel haritaları, işlemler sırasında karşılaşılacak riskleri azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the study is to image the cranial nerve nuclei localized in pons and medulla oblangata of the brainstem with fMRI by using specific motor tasks and sensory stimulations and to determine the role of fMRI in the visualization of the nuclei. The study was performed by the application of fMRÎ in 42 healthy subjects with the aim of visualization of pontine trigeminal motor and sensory nuclei, abducens nuclei, facial motor nuclei and medullary hypoglossal nuclei. In 70 sessions, 140 BOLD fMR! examinations both in axial and coronal planes were performed by using specific motor tasks and sensory stimulations. The activations, obtained from the processing of the data in a specific workstation, were evaluated for the origin of the signal from the neural parenchyma and the accordance to the original anatomical localization of the nuclei. The total detection ratio was 23/70 (%33) in the visualization of the cranial nerve nuclei. Of the subjects, trigeminal motor nuclei activations in %27, trigeminal sensory nuclei activations in %19, abducens nuclei activations in %29, facial motor nuclei activations in %46 and hypoglossal nuclei activations in %39 were detected. The cranial nerve nuclei localized in pons and medulla oblangata can be visualized in accordance to the original anatomical localizations by the application of specific motor tasks and sensory stimulations with the use of 1.5 T MR unit and fMRI technique. The use of the functional cranial nerve nuclei in the preoperative planning and during the surgical and radiosurgical procedures of the brainstem will decrease the risks of these procedures.. 4-